D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Abdullah Uğraşkan

Kıdemli Yazılım Geliştirici @ SiberUzay Teknolojileri

Abdullah Uğraşkan

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Sektör dışından soranlara bilgisayarcıyım diyorum, çünkü herkes format atmayı öğrendi ve konuyla ilgili soru soran olmuyor. Kendini sektörden sananlara da bilgisayarcıyım diyorum. 2002 yılından beri teknoloji sektörünün içerisindeyim, son beş yıldır Trabzon'da uzaktan çalışıyorum (akşama kadar yatanlardanım). Evliyim ve bir oğlum var. Alaylı geliştiriciyim, keşke bu işin eğitimini alsaymışım dediğim çok oluyor. Şu anda SiberUzay' da OkulAile adında bir SAAS proje geliştiriyoruz. Projede Full-stack geliştirici olarak çalışıyorum. iOS, Android, Back-end ve Front-end’ini geliştiriyorum. İşimi çok seviyorum, zaman zaman çevremi gözlemleyip, bu işin gerçekten özel bir iş - uğraş olduğunu fark edip kendi kendimi motive ediyorum. Sürekli gülerim, gülecek şeyler aramaktan da mutluluk duyarım. Bunu nedense bazen yanlış anlıyorlar, anlasınlar.. Elimden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum, sorunu / soruyu bilmesem bile önce öğrenip sonra cevaplıyorum, aslında benim içinde iyi oluyor :) İşim aslında hobimmiş gibi görünsede bu yaklaşımı sevmiyorum, hobim maalesef yok ama arayışlarım sürüyor. Akşama kadar evde olduğum için bir toplumda eğer kafama göre bir konu varsa onunla ilgili çok konuşuyorum, baya çok. Trabzon HackerSpace adında bir topluluğumuz var, genç arkadaşlarla bir araya gelip güzel zamanlar geçiriyoruz. Ha birde son zamanlarda videolar çekip Youtube'a yüklüyorum, birilerinin işine yarar diyerek.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Mevcut ürünümüzü .Net üzerinde geliştirdiğimiz için i7 işlemcili, 20 GB RAM’li bir Windows PC kullanıyorum. Mobil uygulamaları ise 13" bir MacBook Pro da geliştiriyorum. MacBook ve PC 23" Dell Ultrasharp U2414H monitöre bağlı. Logitech K380 klavye ile bir ona bir ona geçerken, monitor geçişlerini ise monitör üzerindeki kısa yol tuşlarıyla yapıyorum. Zaman zaman klavye kısa yollarının farklılığından dolayı parmaklarım düğümleniyor ama ekmek parası işte :) PC ye 2. monitör olarak 21" AOC marka diğer monitor bağlı, burada sistemi monitor edip bir şey izleyeceksem onu izliyorum. Telefonum Samsung Galaxy S7, iki tanede iPad’im var. iPad’leri genelde uygulamaların bildirimlerini test etmek için ve rss okumak için kullanıyorum. Bu arada iPad Mini en sevdiğim. Ses sistemim Creative I-Trigue 3300 2.1, tam bir emektardır, ufak tefek problemleri var ama anısına saygım büyük :)

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Windows tarafında olmazsa olmazım Visual Studio ve ReSharper. Sonrasında sanal makinaların yönetimi için VMware vSphere Client, uzak masaüstü için mRemoteNg kullanıyorum. Diğer uygulamalar şu şekilde; Skype, Telegram, MySQL Workbench, VS Code, Photoshop, Dropbox, f.lux, Docker*, Autohotkey ve Green Shot.
Yukarıda yanında * işareti olanları Mac’te de kullanıyorum.

Mac tarafında, Xcode ve Android Studio olmazsa olmazlarım. Terminal olarak iTerm ve zsh.

Chrome tarafında olmazsa olmazlarım; Postman, Modify Headers ve Remote Desktop. Sıralam şöyle gidiyor; AdBlock, Pocket, Sense, JSONView ve iCloud Bookmarks.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Infected Mushroom’dan girip Müslüm Gürses'den çıktığım da oluyor, Türkçe Rap (Allame)’den girip alakasız bir kategoriden çıktığım da. Güne Müslüm Babayla başlarsam, onunla bitiriyorum, yeri çok başka. Ama genelde çalışırken Youtube’dan dizi yada açık oturum izliyorum daha doğrusu izlediğimi sanıyordum meğerse dinliyormuşum. Bunu şöyle fark ettim; Leyla ile Mecnun’u sanırım 3 kere baştan sona izledim, bir ara TV’de kanalın birinde tekrarına rastladım. Diyalogları bildiğimi fakat sahneleri hiç hatırlamadığımı fark ettim, baya şaşırmıştım. Beyin gerçekten çok ilginç alet vesselam..

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Evden çalıştığım için aslında isteğime göre şekillendirebildiğim bir çalışma ortamım var. Fakat son zamanlarda çalışma ortamının fiziksel özelliklerinden ziyade sosyal özelliklerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Böyle bol kahkahalı, kafa dengi olduğum insanların arasında olmayı isterdim sanırım, çok deli olurdu.