D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Ahmet Alp Balkan

Software Engineer @ Google

Ahmet Alp Balkan

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Türkiye’de üniversiteyi bitirdikten sonra Microsoft’un Seattle’daki merkezinde yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladım. Açık kaynaklı yazılımlarla ile uğraştığım için zamanında birkaç kere kovulmanın eşiğine gelsem de son birkaç yılda Microsoft adına, Docker başta olmak, üzere bir çok açık kaynaklı projeye katkıda bulundum. Geçen ay itibariyle Microsoft’tan ayrılıp Kubernetes projesinde çalışmak üzere Google’a katıldığım için bu aralar epey heyecanlıyım!

Microsoft’ta nadir rastlanan bir pozisyonda çalışma şansım oldu. Son 3 yıldır tam zamanlı olarak Go dilinde kodluyorum ve son birkaç yıldır yazdığım kodun ve yaptığım işin %95’i GitHub’da açık kaynaklı. LinuxCon, DockerCon gibi büyük konferanslarda sunumlar verdim ve düzenli olarak yerel meetup’larda sunum yapıyorum.

İşten arta kalan zamanlarda home-barista’lık yapıyorum (yani evde kendi kahvemi yapıyorum). Doğa fotoğrafları çekmek için Pacific Northwest bölgesinin dağlarına hiking’e gidiyorum. Farklı ülkelerin yemeklerini denemek ve şehirdeki yeni restoranları denemek için bol bol dışarıda yemek yerim. Road bike yarışlarına hazırlanıyorum. Geçen yaz Seattle’dan Portland’a 330 km uzunluğunda bir yarışa katıldım.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Geliştirici ortamım macOS üzerinde. Genellikle Visual Studio Code kullanarak Go yazıyorum. Terminalde iTerm2 + oh-my-zsh kullanıyorum. Şifrelerim 1Password’de, kişisel dosyalarım Dropbox’ta duruyor. To-Do list olarak Wunderlist, masa başı egzersiz ve pomodoro için Rest kullanıyorum.

Microsoft’ta çalışırken de böyleydi, uzun süredir Windows kullanmıyorum aktif olarak.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Genelde American indie pop/rock dinliyorum. (Spotify)

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

En üretken zamanlarım evde oluyor. (Bir problem üzerine düşünürken veya yeni bir proje tasarlarken evin içinde boş boş gezip buzdolabından bir şeyler atıştırmak gibisi yok.) Bazen atmosfer değişikliği için evden veya ofisten çıkıp Seattle’da bir coffee shop’tan verimli çalışmaya devam edebiliyorum. Evimde bazen masadan kalkıp ayakta çalışmak için kitaplığın rafına bilgisayarımı kurduğum bir düzeneğim var.