D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Ali Barın

Front-end Developer @ VNGRS

Ali Barın

Kimsin ve ne yapıyorsun?

VNGRS şirketinde Front-End Developer olarak çalışıyorum. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunuyum. Yönetim Bilişim Sistemleri üzerine ise yüksek lisans yapmaktayım. Ne yazık ki süper hobilerim yok. Fakat manga okumayı ve anime izlemeyi seviyorum. Aldığım bütün oyunları bitirmesem de oyun oynamayı da seviyorum. :) Bazen de blog yazmaya çalışıyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Çalışırken Macbook Pro kullanıyorum. Ofiste iken Macbook Pro ile birlikte 27” Dell monitör kullanıyorum. Eğer evde çalışıyorsam monitör sayısı ASUS VS238 (23”) ve ASUS VS278 (27”) olmak üzere ikiye çıkıyor. Oyunlarımı Xbox One ile oynuyorum. Telefon olarak iPhone 6, tablet olaraksa eski nesillerden bir iPad kullanıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Kodumu yazarken editör olarak Atom kullanıyorum. Terminal olaraksa Hotkey Window özelliği ile iTerm kullanıyorum. Eskiden Git için Tower kullanıyordum. Fakat uzun bir süredir herhangi bir GUI kullanmadan iTerm üzerinde Git işlerimi hallediyorum. Bir Front-End Developer olarak Chrome Canary ve Developer Tool’larıyla bayağı içli dışlıyım. Arayüz tasarımlarımız Sketch üzerinde çizildiği için kullandığım yazılımlar arasında Sketch de bulunmakta. Spectacle ile pencerelerimi organize ediyorum. Bunların haricinde WhatsApp, Messenger, Telegram, Slack gibi birçok anlık mesajlaşma uygulaması kullanmam gerektiği için Franz kullanıyorum. Müzik için Spotify, not almak içinse Evernote kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Bazen kimi, hangi grubu dinlediğimi bilmesem de aktif müzik dinleyicisiyim. Genelde Electronic, Trance tarzda müzikler tüketmeyi sevsem de Indie, Alternative müziklere karşı da boş değilim. Ciddi anlamda müzik dinlememe rağmen kendime özel bir çalma listem yok. Genelde Spotify’ın Discover ve Genres & Moods kısmında yaşıyorum. Beni mutlu eden çalma listelerinin sıkı takipçisi oluyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Aklıma remote friendly, sessiz olmak üzere open-office gibi şeyler geliyor. :) Şu anki ofiste donanım yelpazeme bir monitör daha eklemek çok iyi olabilir. Bunların yanı sıra gerektiğinde bireysel veya takım olarak izole olunabilecek, yeterli büyüklükte odalara sahip bir ofiste çalışmak isterim.