D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Arda Arıcan

Product Designer @ Sherpa

Arda Arıcan

Kimsin ve ne yapıyorsun?

1989 Yılında İzmir’de dünyaya geldim 5 yaşımdan beri İstanbul’da bulunuyorum. Daha lise zamanlarımda abim ile üniversiteye giderek derslerine sokardı. İnsanın abisi programcı olunca eksikliği kapamak adına tasarımcılık işleri ile uğraşmaya başlıyor insan. :) 2007 Yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi VCD bölümüne girdim ve 2012 yılında mezun oldum. Öncesinde ne kadar bir kaç firma ile iş yapsam da gerçek anlamda iş hayatım Utopic Farm ile başladı. Devamında Tmob’ta mobil alanına yöneldim. Sonrasında İngiltere’ye gitmeme olanak sağlayan Redwhite Creative’de İstanbul ofisinde çalışmaya başladım. Bu kısım biraz karışık, şöyle ki Redwihte’tan sonra Utopic Farm’a geri döndüm ancak 7-8 ay sonra Redwhite beni İngiltere ofisinde çalıştırmak istediğini söyledi. Bu teklifi geri çeviremeyince aldım çalışma iznimi gittim İngiltere’ye.

6 ay İngiltere’de çalıştıktan sonra İstanbul’a geri dönmeye karar verdim ve döndüm. Bir süre Freelance çalıştıktan sonra bir kaç yerle görüştükten sonra en uygun yerin Sherpa olacağını düşündüm ve doğru düşünmüşüm.

Aldığım eğitimin bana getirdiği artıları ile beraber bulunduğum hangi firma olursa olsun çok farklı alanlarda deneyim kazandım, bazen bir VR arayüzü bazen bir mobil uyguma bazen de bir televizyon arayüzü geliştiriyorum. Kendime ne kadar product/ux/ui vs. designer desemde ben tamamen platform farketmeksizin dijital odaklı çalışan bir tasarımcıyım.

Zaman buldukça yurtdışına gitmek gibi bir huyum var son yıllarda arka arkaya İngiltere’ye gittim ve bu gitmeye devam edeceğim sanırım. :) En güzel tecrübem İngiltere’de Dribbble etkinliğine katılarak orada ki ortamı, isanları tanımam oldu çok farklı bir deneyim.

Bugünlerde ise iş hayatından geriye kalan zamanda tasarımcı arkadaşlarımızla Tasarım Mutfağı adı altında bir oluşum ile uğraşmaktayım.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Çalışırken en önemli donanımım kağıt ve kalem :) Herşeyin başlangıcı eskiz olmalı. Revize alıp düzenleme yapmanız çok kolay ve zaman kaybı kaygısı yok. Daima işe çizerek başlama taraftarıyım.

(Skeç ve wireframe çizimler için bir kit kullanıyorum ve projeye göre A4 ya da A3 kağıt çıktısı alıyorum. Kullandığım kitin adı Sneakpeekit)

Gündelik hayatımda ise Apple Watch, iPhone ve 15” Macbook Pro kullanıyorum kısacası tüm hayatım bu bilgisayara bağlı hale gelmiş durumda. Macbook Pro ile beraber 2. ekran olarak Dell ekran kullanıyorum. Zaman zaman Wacom Intuos kullanmayı tercih ediyorum.

İstanbul’un lanet trafiğinden nefret ettiğim için motosiklet kullanmayı tercih ediyorum, tavsiye ederim.

Şimdi düşününce çok fazla bir donanıma sahip olmadığımı fark ettim. :) Genelde bilgisayar ekranına kapaklanan ve saatler geçiren birisiyim.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Son yıllarda Sketch tabanlı çalışıyorum. Ancak yazılım konusunda farklı bir yaklaşımım var o da şu önemli olan hangi yazılımı kullandığım, kullandığımız değil. Önemli olan mantığını çözebilmek çoğu uygulama aynı mantıkta çalışıyor. Şöyle ki lise dönemlerimde Flash ile başladım farklı animasyonlar hazırlıyordum hatta o dönem Flash ile siteler yapmak moda idi. Flash ile esasında en basic mantığı anlamıştım, tool kullanımları, frame mantığı gibi 101 diye nitelendirdiğim olması gereken bilgiler.

Devamında After Effects, Cinema 4D öğrendim ve severek kullanmaya devam ediyorum. Hiç bir zaman bir yazılım ile yetinmedim. Aldığım eğitimin getirdiği multi disiplin ve kolaj anlayışı nedeni ile her yazılımı kendi alanında kullanarak daima ortaya güzel bir iş çıkarma kaygısı içerisindeyim.

Kısacası bu aralar kullandığım yazılımlar şöyle;
Sketch, Photoshop, After Effects, Principle, Premiere, Illustrator, Cinema 4D, Zeplin, XD ve Figma

Son iki uygulamayı iş yaratım süreçlerinde kullanmasamda kurcalamayı seviyorum.

Sketch içerisinde bir kaç plugin kullanıyorum bunlarıda şöyle sıralayabilirim;
Craft, Artboard Titles, Confetti, Launchpad, Looper

Mobil üzerinde çok farklı amaçlarla bir uygulama kullanmıyorum genelde mirror uygulamalarını kullanıyorum.

Sketch Mirror, Principle, Figma Mirror, Adobe Preview diğer yandan Tasarım Mutfağı’na başladığımızdan beri güncel olarak Slack kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Belli başlı dinleğim bir müzik tarzı yok esasında genelde o an ruh halime bağlı. Çoğunlukla alternatif dinliyorum, slow ve dingin parçalar dinlemeyi seviyorum. Tabi rock dinlemediğim zamanlar olmuyor değil.

Genelde Spotify’a bırakıyorum bu işi. :) Önerdiği listelerden başlıyorum, o an o parçayı beğenirsem hemen bir bakıyorum.

Son zamanlarda Ibeyi, Strome, Metronomy dinliyorum bunların dışında Daft Punk, Gonzellaz, Gorillaz ve Jack Black favorilerimden.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Geniş, ferah ve gün ışığın girdiği güzel bir ortam diyebilirim. Minimal çalışma ortamlarını çok beğeniyorum, Instagram’da gezerken bazen gördüğüm ortamlar beni çok etkiliyor ve “İşte bu tarz yapmam lazım.” diyorum.

Fazla eşya olmadan, sadece gerçekten kullanmaya ihtiyaç duyduğum donanımların göz önünde durduğu bir oda.

Donanım olarak iki ekranlı çalışmayı seviyorum. Büyük wacom olursa hayır demem. :)
Akşamları loş ışık altında kulaklık takmadan sesi açabildiğim güzel bir ses sistemi olursa tadından yenmez. Esasında aklımda gayet mümkün olabilecek bir alan tasarlıyorum.

Çalışırken bazen işten kopmak iyi bir fikir olarak geliyor bu nedenle bir köşede televizyon ile oyun konsolun olması, hatta bir diğer köşede bir kaç cihazın bulunması tasarımlarımı bire bir canlı olarak test etmem, denemem kafamda ki fikirlerden bir kaç tanesi.