D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Arman Kara

Software Engineer

Arman Kara

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Motivasyonu bilim ve sanat olan çok okuyan uyumayı sevmeyen, yemek yemeyi vakit kaybı olarak gören, çok düşünen, sakinliği seven arada kendi kendine konuşan biriyim :) Hafızamı zorladığımda sabahlara kadar oyun oynadığımı hatırlıyorum. O dönem Nintendo, GameBoy, Playstation 1 vardı, bir süre sonra şöyle sorular olmaya başladı. Bu tarz oyunları nasıl yapıyorlar veya nasıl yaptılar ve bu kasetlerin, içine nasıl koyuyorlar konsolda bu kaseti nasıl okuyor ve ekrana veriyor gibi sorular sorardım kendime. Arkada yatan algoritmayı düşünmeye başlamıştım sonrasında araştırmaya başladım zaman geçti bir şekilde hayat beni o dönemde interaktif işler ve oyunlar için kullanılan Flash programını karşıma getirdi. Bununla alakalı 1-2 kursa gitmiştim sonrasında ilk profesyonel kariyerime oyun geliştirerek başladım. Derpaş adlı firmada hem okuyup hem çalışıyordum. Flash ActionScript 3.0 ile oyunlar geliştiriyorduk. Lise, ortaokul, ve 0-12 yaş arasındaki çocuklar için eğitim içeriklerine dayalı web ve masaüstü oyunlar geliştirdim.

Sonrasında uzun bir süre Full-Stack Developer olarak vidobu.com da çalıştım. Aynı zamanda eğitim içerikleri hazırlayıp bunları video ile anlatıyordum. Burada uzun bir süre çalıştıktan sonra tekrar oyun geliştirmeye Mynet oyun ekibinde Game Developer olarak devam ettim. Burada Facebook oyunları geliştiriyorduk. Mevcut oyunlardan (Okey, Tavla, Poker, Batak) burada hem teknik hem de insan ilişkileri bağlamında çok ciddi tecrübeler edindim.

Ardından farklı bir oyun firmasında GamePlay Developer olarak oyun geliştirmeye devam ettim. Bir süre çalıştıktan sonra ayrıldım fakat aynı zamanda web dünyasında neler oluyor yenilikleri neler hangi konuları yeni diller ve teknolojiler ile nasıl çözmüşler gibi konuları okuyor ve takip ediyordum. Mesela Node.js çıktığı dönemde ben dili ve yapısını anlamak adına arka tarafta Node.js ile çalışan multiplayer bir oyun geliştirdim. Yani aslında birbirleriyle kopuk teknolojiler değiller bence tabiki de oyununda webinde kendine göre farklı parametreleri var. Bu sırada takip ettiğim Amerikalı bir firma ile iletişim halindeydim uzun mülakatlar sonunda remote çalışmaya başladım. Burada bir çok algoritma araştırıp sisteme entegre ediyorum ve var olan algoritmaların performansını iyileştiriyorum. Yazdığımız algoritmalar ve kodlar donanım tarafında da kullanılıyor dolayısıyla performanslı olması gerek. Sözleşmem bittikten sonra durum ne gösterecek bakalım :).
* Bu arada remote çalışmayla alakalı yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

Aynı zamanda ara sıra kafamı dağıtmak için kurduğum bir atölye var orada küçük robotlar ve elektronik işler geliştirmeye çalışıyorum :)

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Aşağıda kullandığım donanımları hem ofis hem de ev ortamında kullandığım için topluca yazmak istedim her 2 platformda da geliştirmeler ve testler yaptığım için kullanıyorum. Bazı zamanlar render vb. işler için daha güçlü bilgisayarlar kullandığım oluyor.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Bugüne kadar projelerde kullandığım diller ve veritabanları arasında ActionScript, JAVA, Unity3d ile C#, Node.js, Javascript, MongoDB, MySQL yer alıyor.

Bu dillerin hepsiyle bir çok proje geliştirdim ve aynı zamanda çalıştığım firmalarda da kullandım.
Mesela bir oyunda aşağıdaki teknolojileri kullandım;

  • Client için As3,
  • Unity3D
  • Socket tarafı için Java, Nodejs
  • SDK ve API’lar için PHP ve JavaScript

Şimdi durum böyle olunca geliştirme ortamında aşağıdaki teknolojileri kullanıyorum;

Sonuç olarak bunların hepsi birer araç, hangisi benim işimi kolaylaştırıyor ve hızlandırıyorsa onu kullanıyorum. Tabi dönem dönem bu araçlar için pluginler geliştirdiğimde oldu.

Günlük hayatta kullandığım masaüstü uygulamalar arasında olmazsa olmazım yok ama bir kaçı Franz, Spotify, SmcFanControl, Spectacle, Caffeine, Slack 2 tane de VPN aracı. Android ve iPhone telefonlarım var bu platformlar üzerinde haftada en az 7-8 adet oyun indirip oynuyor ve siliyorum. Kendi geliştirdiğim demo oyunları ise C++ OpenGl ile geliştirmeye çalışıyorum. Ek olarak son zamanlarda sorunları nasıl çözmüşler diyerek Amazon’un oyun motoru olan Lumberyard’ı deniyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çalışırken müzik dinlemiyorum. Bana göre beyin tek bir konuya konstantre olduğunda, sessiz bir ortamda çok verimli çalışıyor. Bundan dolayı işim bittiğinde veya uzun bir geliştirme sonunda veya yürürken veya bir şeyler içerken dinlemeyi tercih ediyorum.

Dinlediğim müzikler arasında duygu ve o zamanki halime göre

  • Klasik müzik
  • Deep House
  • Caz
  • TSM
  • Bazen piyano, keman, düdük, perküsyon, kanun, ud gibi sadece enstrümental albümleri dinlerim bundan dolayıda dinlediğim her müzikte arka tarafta çalan tüm enstrumanları dikkatle takip ederim.
  • Youtube da ve Spotify da hazırladığım baya playlistim var buralarda dinliyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Bir dönem insanlar firmasıyla anlaşarak deniz kenarında veya gün batımında kod yazdıklarını söylüyorlardı. Bu tarz şeyler okumuştum. Bence Phuket de denize girerek kod yazılmaz o iş uzun sürmez zaten :)

Şu an hayalimdeki gibi bir ortamda çalışıyorum, tek eksik kus sesleri :) Çok fazla şeye gerek yok bir bilgisayar ve internet yeterli benim için.