D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Aycan Doğanlar

Blogger @ Pinquitte

Aycan Doğanlar

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Hey! Ben Aycan. Tasarlamayı, yazmayı, çizmeyi çok seven ve amatör olarak kodlama ile ilgilenen bir Grafik bölümü öğrencisiyim.

Şu an 3. sınıftayım. Farabi programı sayesinde bu yıl Marmara Üniversitesi'nde değişim öğrencisi olarak eğitim alıyorum. Seneye son sınıfı asıl öğrenim gördüğüm Çukurova Üniversitesi'nde okuyacağım. Evet sanırım oldukça karışık :)

Kişisel blogum olan Pinquitte'de ve Medium’da yazıyorum. Çok fazla soruluyor, “Pinquitte” kelimesinin tam bir anlamı yok aslında. Bana enerji verdiğini düşündüğüm renk olan "Pembe" kelimesinin ingilizcesinden yola çıkmıştım sanıyorum ki. Devamında serbest çalışmışım.
Mezun olunca ne yapacağım konusu henüz net değil. Tam olarak kendimi keşfetmeye çalıştığım bir dönemdeyim aslında. Arayüz tasarımı, illüstrasyon ya da front-ende yönelmek... Hangi alanda uzmanlaşacağımı zaman gösterecek.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Uzun zamandır sevgili dev bilgisayarım Samsung NP550P7C 17" kullanıyordum. Bu hafta yıllardır hayallerimi süsleyen MacBook Pro 13.3” Retina’'ya geçmiş bulunuyorum (konfetiler). Telefon olarak Vodafone Smart Prime 4G kullanıyorum. Headsetlerle bir türlü rahat edemediğiminden bilgisayardayken de telefonda müzik dinlemek için almış olduğum JBL T280AGLD kulaklığı kullanıyorum. Ses kalitesinden oldukça memnunum. Mouse olmadan yapamıyorum ve tam bir touchpad özürlüyüm. Pili uzun süre gittiği için bu konuda Logitech'ten şaşmam ve şu an kullandığım model Logitech M171.

Okul projeleri ve illüstrasyonlar için kullandığım grafik tablet Bamboo Pen & Touch. İki yıl önce fotoğraf dersinde kullanmak üzere aldığım ilk aynasız modellerden olan Sony a3000 fotoğraf makinem var bir de...

Papermate Flair kalemleri kesinlikle çok seviyorum. Defter konusunda içimde acayip bir Moleskine aşkı olsa da fark etmiyor. İhtiyaç anında en yakınımdaki defter en mükemmel defterdir benim için.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Gerek okul projeleri gerekse kişisel projeler için Adobe'un bütün nimetlerinden yararlandım sanırım. Yıllar önce Fireworks ile başladığım bu serüvene Photoshop, Illustrator, Indesign ile devam ettim ve After Effects ile de azıcık uğraşmışlığım var. Birkaç hafta önce Fusion Istanbul'da staja başladım ve bu sayede Sketch App kullanmaya başladım.

Windows kullandığım dönemde blog tasarımlarımı Wordpress'e giydirirken yazı editörü olarak Notepad++ kullanıyordum. Mac’e geçtiğim için önümüzdeki dönemlerde Sublime Text ile haşır neşir olacağım gibi gözüküyor.

Anlık listelerimi ve notlarımı almak için Google Keep, yapmam gereken görevler için Todoist kullanıyorum. Fotoğraflarımı Photoshop’u açmaya üşendiğim zamanlarda (çoğu zaman) Snapseed ve VSCO ile düzenliyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Uzun zamandır Indie tarzda müzik yapan grup ve sanatçıları takip ediyorum. Genellikle ritim tutabileceğim, pozitif enerji veren şarkıları dinlemeye özen gösteriyorum. Onun dışında Spotify'ın ve kullanıcıların hazırladığı listelerden, haftalık keşiften yararlanarak yenilerini çalma listeme ekleyerek onları dinliyorum. Çalma listem şuralarda bir yerde olacaktı; https://open.spotify.com/user/pinquitte/playlist/1yW4zIPj6qf8SETPCj759d

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Mekan olarak sade, düzenli ve duvarların ilham verici ve motivasyon veren posterlerle dolu olduğu bir home office hayal ediyorum. Bol güneş ışığı olmalı, pencereden gökyüzünü görebilmeliyim. Masamda beni anında farklı ütopyalara ışınlayacak birkaç kitap olsa mükemmel olurdu. En önemlisi de her sabah çalışma masama yaptığım işi gerçekten çok sevdiğime emin olarak oturmak istiyorum. Geleceğimi şekillendirme konusunda karar vermemi en çok zorlaştıran şey bu olsa gerek.

Teşekkürler! :)