D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Baran Somaklı

Front-end Developer @ Freelance

Baran Somaklı

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhaba ben Baran Somaklı. Yaklaşık 2 yıldır freelance olarak sektördeyim. Bahçeşehir Üniversitesinin ApplyBau sisteminden tam burs alarak Bahçeşehir Üniversitesi BÖTE bölümünde okuyorum. Bilgisayar ile tanışmam baya erken oldu fakat ilk kişisel bilgisayarıma 6. Sınıfta sahip oldum. (O zamanlar Windows XP vardı 😂) Liseye kadar zamanım oyun oynayarak ve oyunların PVP serverlarını kurarak geçti. Lise 1. Sınıfta bir arkadaşım ile PVP server ve hosting satan "Yasal Bilişim" adında bir firma kurduk. Hatta baya ciddiydik bu konuda. Gidip yer sağlayıcı belgesi falan aldık. O şekilde satış yapmaya devam ettikten sonra vergi levhası alamadığımız için bu işe orada son verdik. Bir süre sonra WordPress ile tanıştım ve WordPress temalar geliştirmeye başladım.
Şu anda da freelance olarak arayüz tasarlayıp geliştiriyorum. Müşterilerimin isteklerine göre o işleri WordPress tema haline getirerek İstanbul'da yaşamaya çalışıyorum.

Yaptığım işleri portfolyomdan, geliştirdiğim projeleri Github profilimden, paylaştıklarıma bakmak için de beni Twitter profilimden takip edebilirsiniz.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Freelance çalıştığım için hafif ve dinamik olması açısından 13" Macbook Air kullanıyorum. Evimdeki masama geçtiğim anda Macbook'umu 24" Asus monitöre bağlayarak çift ekran olarak kullanıyorum. Asus ekranıma Apple Magic Keyboard ve Apple Magic Mouse ilave oluyor.
Telefon olarak iPhone 6S (Gold), akıllı saat olarak da Apple Watch 42 mm kullanıyorum. Kulaklık olarak Beats Solo Wireless 2 ve iPhone ile birlikte gelen kulaklığı kullanıyorum.

Masada çalışırken not almak veya hızlıca şema çizmek için sırt çantamda sürekli bir sketch defteri taşıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Uygulama delisi bir insanım. Sürekli “Bu uygulama mı iyi? Yoksa bu mu?” diye tüm uygulamaların özelliklerini karşılaştırarak test ediyorum. (Yakında bununla ilgili bir proje yapacağım.)

Geliştirme ortamımda 2 yıldır Sublime Text kullansam da geçen hafta itibari ile Visual Studio Code'a geçiş yaptım. Şu an sadece bir dosyayı hızlıca düzenlemem gerekirse Sublime Text ile açıyorum. Tarayıcı olarak Google Chrome, FTP için Filezilla, Terminal için iTerm ve zsh kullanıyorum.

Tasarım için Sketch kullanıyorum. Halen gelen bazı işler .PSD olduğu için Photoshop kullanmam gerekebiliyor.

Tüm dosyalarımı Google Drive'da tutuyorum. Fotoğrafları yedeklemek için Google Photos, bu tarz yazıları ve blog yazılarını yazmak için iA Writer'ı kullanıyorum. Not almak, kaybetmek istemediğim yazılar veya bilgiler için Evernote kullanıyorum. Takvim için Calendar, yapılacak listeleri için Todoist kullanıyordum fakat ikisini beraber kullanmaya ihtiyaç duyduğum için TickTick'e geçiş yaptım. Projelerde nelerin yapılacağını ve aşamaları daha net görebilmek için Trello kullanıyorum.
RescueTime ile nelere vakit harcadığımı görüyorum. Timer olarak Toggl kullanıyorum. Toggl'da hangi projeye ne kadar vakit ayırdığımı ölçüyorum. Bu ölçüm o projeye benzer bir proje geldiğinde ne zamana deadline vereceğimi belirlemem ve fiyat vermemde çok yardımcı oluyor.

Harcamalarımı yönetmek için Spendee uygulamasını kullanıyorum. Mail uygulaması olarak Google Inbox kullanıyorum. Şifrelerimi LastPass'da saklıyorum. Mac'deki pencereleri yönetmek için BetterSnapTool, okuyacaklarımı saklamak için Pocket, Bookmark için Raindrop kullanıyorum. Müzik dinlemek için Spotify, film izlemek için ise Netflix kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Aslında çalışırken çok fazla müzik dinlemiyorum. Sadece çok sesli bir ortam varsa o sesi susturmak için dinliyorum. Onda da tercihim genellikle rock ve rap oluyor.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Tek çalışmayı daha çok sevdiğimden istediğim zaman çalışmayı bırakıp hobilerimle ilgilenebileceğim minimalist bir ofis benim için en iyi çalışma ortamı olacaktır.