D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Burak Bayram

Designer @ Microsoft

Burak Bayram

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhabalar ben Burak Bayram. Okul olarak Kütahya’da Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda Microsoft’ta MEA (Middle East & Africa) bölümünde Developer Experience and Evangelisim Intern yani DX kısmında çalışıyorum. Ağırlıklı işim tasarımsal işlerle uğraşmak diyebilirim. Bunun dışında birkaç şirketinde freelancer olarak tasarım, video düzenleme ve website gibi işlerini de yapıyorum. Aklınızda şöyle bir şeyde olabilir Microsoft Türkiye İstanbul’da, sen Kütahya’da nasıl oluyor diye düşünüyorsanız Perşembe akşamı İstanbul’a geliyorum Cuma günü işe gidiyorum Cumartesi, Pazar evdeyim, Pazartesi yeniden işe gidiyorum. Sonra Pazartesi akşamı tekrar Kütahya’ya dönüyorum ve Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri de okulum var. Bu arada ailem İstanbul’da olduğu için gelip gitmemde bir sıkıntı olmuyor :) Bunun dışında bir Youtube kanalım var. Şu sıralar 37K abone ve 6M dan fazlada izlenme var sanırım. Genellikle bilgisayar, tasarım konularını işlediğim eğitim videoları ve vlog tarzı videolar yer alıyor. Bunun dışında bir tanede kitap yazmışlığım var adı da Youtube. Kodlab Yayınlarından Youtube - Burak Bayram diye aratırsanız her kitap satan sitede bulabilirsiniz. Bu arada en başta söyleyeceğim şey şimdi aklıma geldi kendimi bildim bileli tasarımsal alana daha yatkın biriyim ama mühendislik okuyorum. Ve acayip şekilde hava taşımacılığı olan pilotluğa büyük ilgi duyuyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Kişisel bilgisayarım olarak Asus N56VZ’yi kullanıyorum. Kişisel kısımda Logitech’in Wireless Mouse M185 kullanıyorum. Şirket bilgisayarımda Lenovo ThinkPad W520 ve Microsoft Wireless Mouse’unu kullanıyorum. Video çekimi veya fotoğraf çekimi için yanımda taşıdığım Toshiba Portege Z10t-A-11Z kullanıyorum. Youtube video çekimlerinde Canon 650D, normal Vlog çekimlerinde Samsung NX Mini kullanıyorum. Ayrıca yine Youtube videolarında kullandığım Rode NT-USB mikrofon var. Telefon kısmında da iPhone 6S kullanıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Çalışırken Adobe CC’nin Photoshop, Illustrator, Premiere Pro, Microsoft Office programlarının hepsi vazgeçilmez. Buna Sharepoint ve OneNote’da dahil. Bulut için iş kısmında OneDrive kişisel yaşantımda da hem OneDrive hemde YandexDisk’i kullanıyorum. Genelde iletişim için Skype for Business, Slack kullanıyorum genel olarak. Telefonda çok fazla uygulama var ama benim en sevdiklerim ve çoğunlukla kullandıklarım Spotify ve Netflix. Çünkü hayatımın azımsanmayacak bölümü şu sıralar yolda geçiyor. Bunlar dışında web kodlamada Dreamweaver diğer kısımlarda da Visual Studio 2013.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çok yoğunsam zaten müzik dinlemiyorum. Ama zamanım fazlaysa ve iş yapıyorsam. https://play.spotify.com/user/bybrkbyrm şuradaki oynatma listelerinden birine takılıyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Bazı zamanlar şirket çok verimli gelebiliyor bazı zamanlarda ev daha verimli olabiliyor ama hayalimdeki ortamda böyle ormanda bir kulübe evi olacak. Laptopa zıt şekilde güneş ışığı odayı aydınlatacak. Tüm duvarlarda çeşitli çalışmalarda (tasarımsal) yer alsa tadından yenmez diyebilirim.