D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Cansu Çakır

UI/UX Designer @ Demirören Medya

Cansu Çakır

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Cevap: İstanbul’da yaşayan ama aksilik olmazsa yakın zamanda Kanada’ya göç edecek bir tasarımcıyım. Çocukluğumdan beri sanatın her alanına ilgim hep vardı. Yeteneklerimi keşfetmem zaman aldı. Liseden mezun olduktan sonra Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisinden Web & Grafik Eğitimi aldım. Hakkında yazılan olumsuz yorumlara rağmen bana güzel katkıları olan bir akademi. Kurstan iş hayatındaki akışa dair yeterince bilgi edinemedim çünkü bu her zaman böyledir işin içine girdikçe taşlar yerine oturur. 2009’dan beri sektörün içindeyim. Şimdilik istediğim yerdeyim. Demirören Medyada UI/UX Designer olarak 5 buçuk yıldır çalışıyorum. Hayatımda sadece çalışmak yok. Bisiklete binmek, yazmak ve olmazsa olmaz seyahat etmek en güzel tutkularımdan biri.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Evde ve dışarda MacBook Pro 15’’. İş yerimde iMac 27’’ Retina kullanıyorum.Kulaklığım Apple AirPods her zaman yanımdadır. Telefonum Apple iPhone X. Saatim 3.seri Apple Watch. Tablet olarak iPad mini2 kullanıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Tasarım süreçlerimde; Adobe XD, Photoshop, Illustrator, Sketch.
Bu programlardan ayrı olarak tarayıcılar artık flash desteklemediği için şirkette birtakım masthead tasarımları için Adobe Edge Animate, video boyutlarıyla ilgili detaylar için de Adobe Media Encoder kullanıyorum.

Maillerime MacMail, Outlook ve Gmail’den bakıyorum. Spotify ve Youtube’dan müzik dinliyorum. Cloud için Dropbox hesaplarımı ve Google Drive’ı seviyorum. Ama yine de yedeğin yedeği kafasından hiç vazgeçmeden SAMSUNG M3 1TB Portable Taşınabilir Disk her zaman yanımda.

Değişiklikleri seviyor olmam teknoloji sevgime de yansıyor. Telefonumdaki uygulamalar sürekli değişiyor bazen hiç kullanmadığımı fark ettiğim bazen de aynısı ama farklı tasarımlı olanı var mıdır acaba diye düşünüp uygulamaları silip yerine gelebilecek uygulamaları indiriyorum. Vazgeçemediklerim şöyle: Medium, Behance, Spotify, Getir, Trendyol, Netflix, Starbucks, Pinterest, Getir.

İletişim için Slack, Whatsapp. Şirket proje takiplerim için Jira. Notlarım için Google Keep. Fotoğraf düzenleme uygulaması olarak en sevdiğim uygulamalar Snapseed ve Vsco Cam.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Aslında bir tarzım yok. Dinlediğim müzikler ruh halim ve yaptığım işle orantılı oluyor. Son zamanlarda en çok dinlediğim Zeynep Batık ve ThePianoGuys.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hayalimdeki çalışma ortamı, saatin önemli olmadığı, işini bitirdiğin sürece istediğin yerden çalışabilme özgürlüğünün olduğu, ofislere kapalı kalınmayan, doğayla iç içe olan bir yerde çalışma hayalim var. Sanırım burası Kanada olacak :)