D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Cemil Bayram

Creative Director @ Mono Penta

Cemil Bayram

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhaba ben Cemil, tanıyan bir çok kişi beni, tek kişilik ordu diye bilir. 1991 Trabzon – Sürmene doğumluyum. Temmuz 2007′den bu yana grafik, web ve animasyon üzerinde kendimi geliştirmekteyim.

Eğitim hayatım ise kısaca özetleyecek olursam yüksekokuldan başlamam daha doğru olur. 2010 yılında Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Meslek yüksek okuldan mezun oldum. Fakat denizcilik alanı benim içim doğru olmayacağının farkındaydım ve bu yüzden yeteneklerimi tasarım alanına geliştirmeye karar verdim.

Tasarım alanına yönelmemin önemli nedenlerinden birisi de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılındaki tasarım yarışmasında birincilikle ödüllendirilmem oldu.Yarışma sonrası reklam sektöründeki çizgi üstü reklam ajanslarında görev almaya başlamıştım. Erbeyli İncir Kurumuna yapmış olduğum web sitesiyle Türkiye ikincisi seçilmem oldukça gurur vericiydi. Diğer taraftan video, animasyon üzerine kitap yazmaya karar vererek dönemin After Effects CS6 kitabını yazdım. Kısa bir süre içerisinde yazar olduğum için kitapla gelen başarılarıma eğitmenliğimi de eklemiş bulundum.

Mynet Vidobu‘da Video ve Prodüksiyon ile ilgili profesyonel olarak online eğitimlerimi gerçekleştirdim. 2014 Haziran ayında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirmemle birlikte lisansımı tamamlamış oldum. 2015 Haziran ayında Askerlik görevimi yerine getirdim.
Hiç bir zamanımı boş geçirmeyen ve işime sadık ve işimi seven birisiyim. Yaptığım tüm hatalarımdan ders aldım ve beni ben yapanlardan birisi de hatalarım olduğunu düşünüyorum. Bildiklerimi ve araştırdıklarımı tüm sosyal medya hesaplarımdan paylaşarak çizgimi bozmayan nadir insanlardan birisiyim diyebilirim. Mesleğini layıkıyla ve hakkıyla yapanları daima seviyorum ve saygı duyuyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Çalışma masamda; 21” iMac ve 15” Macbook Pro, ajansta 21” iMac kullanıyorum. Bir tane de emektar laptop bilgisayarım var ara ara açıp nostalji yapıyorum :) Telefon olarak iPhone 5S kullanıyorum. Yedeklemeye önem veren birisi olarak Samsung 1 TB HDD diski kullanmaktayım. Kısa vadede oyun için PS4 ve Nikon serisi fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Tasarım, 3D Animasyon;
Adobe Illustrator, Adobe Indesign, Adobe Photoshop, Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro, Adobe Audition, Cinema4D, Autodesk Autocad (Ağırlıklı kullandığım Adobe serisi)

Geliştirme: CSS, HTML, PHP’den faydalanıyorum. Tasarımları aktarırken hazır sistemler üzerinden ilerleyecek olursam Wordpress ve Joomla bu konudaki çözüm ortaklarım diyebilirim. Ne zamandır alıştığım için Editör olarak Sublime Text kullanıyorum.

Müzik: Spotify, Youtube

Diğer Uygulamalar:
Hızlı dosya transferi için, Infinit’i kullanıyorum. Apple tarafında mail uygulamasını kullandığımdan beridir alışkanlık gösteremedim o yüzden Airmail kullanıyorum. Arayüzü ve kullanımı güzel geliyor. Yapılacak ve yapılması gereken tüm işlerimi not almam için Wunderlist’i tercih ediyorum. Ara ara diğer projelerim için ise Dropbox kullanıyorum. Eğitim videoları hazırladığım sıralarda ekran ve ses kaydı için ScreenFlow kullanmaktayım. Portfolyo ve işlerimi yayınlamak için Behance ve Dribbble kullanıyorum. Özellikle Behance tarafında çok güzel dönüşler aldım ve çok güzel insanlarla tanıştım.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çalma listeme zaman zaman bağlı olarak ağırlıklı günün temposuna uygun müzikleri dinliyorum. Bu konuda geniş bir yelpazeye sahip olduğumu düşünmekteyim. Ağırlıkla dinlediğim Sanatçı, müzisyen ve bestecileri listeleyecek olursam ;

Yabancı: Hans Zimmer, Yiruma, Farid Farjad, Le Trio Joubran, Lindsey Stirling, The Beatles, Alberto Cortez, James Brown, Robin Schulz, Zara Larsson, Dillon Francis

Yerli: Barış Manço, Cem Karaca, Orhan Gencebay, Kazım Koyuncu, Sezen Aksu, Funda Arar, Tarkan

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Çalışma ortamım konusunda kesinlikle, sanayi devrinden kalma 08.00-17:00 saatlerinden değil, verilen görevi yerine getirmiş sonrası çantasını alıp gitmiş ve maddi kaygımızın olmadığı, benden çok çok daha fazla bilgili, işini gerçekten gönülden seven, hakkını sonuna kadar arayabilen, gerektiğinde patron gibi gerektiğinde bir çocuk gibi eğlenebileceğim renkli, keyifli bir ortam oluşturma düşüncelerim var. İşimi yaparken eğlenmeyi ve o işin bana kattığı artıları ben hep mutlu etmiştir bunu devamlı olarak sebat etmesini istiyorum.

Ayrıca ilerleyen aşamalarda nasıl olur bilinmez ancak sadece yan yana çalışmak değil, uzaktan proje yürütebileceğim ekip arkadaşlarım olmasına her zaman sıcak bakan birisiyim. Bu konuda her zaman örnek verdiğim Wordpress gibi güzel ekibimin olmasını ve pijamayla evden çalışmayı çok isterim.

Düşündüğüm mekan şehir gürültüsünden uzak, balkonumuzda ayaklarımızı uzatıp çayımız yudumlarken, denizi seyredip, bahçesinde keyifli molalar yapabileceğimiz güzel butik bir yer.