D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Ceyda Anıl

Talent Hunter @ enerjik agency

Ceyda Anıl

Kimsin ve ne yapıyorsun?

İnsan sever yetenek avcısı, digital nomad ve mobil çalışma meraklısı, teknoloji ve internet sektörüne aşık, yazı yazmaktan keyif alan bir girişimciyim.
İstanbul Üniversitesi Ekonometri mezunuyum. Çok severek ve isteyerek girdiğim bu bölüm, beni mantalite olarak çok etkilese de iş hayatımı hayal ettiğimde, pek çok bölüm arkadaşımın hayallerini süsleyen; merkez bankası, bankalar, borsa ya da devlet daireleri benim ilgimi çekmiyordu. İnsan kaynaklarında kendimi geliştirmek istediğim için üniversitede okuyorken bir danışmanlık şirketinde çalışmaya başladım.
2011 yılı sonlarında sevgili ablam ve ortağım Senem Anıl ile internet sektörü odaklı İK ajansı olan enerjik agency’yi kurduk.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Genel olarak mobil olarak çalıştığım için, taşınabilirlik ve kullanım açısından hayatımı kolaylaştıran 11 inch MacBook Air kullanıyorum. Kulaklığım Philips SHS4700. Cep telefonu olarak uzun zamandır Android meraklısı olmama rağmen yoğun araştırmalar ve çevremden aldığım yorumlar ile iPhone 7 128 Gb ile birbirimize kavuştuk.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Yapılacak planlar ve iş akışları için en sevdiğim programlardan biri Asana. Dosya arşivi için Dropbox’ı tercih ediyorum.
Blog yazılarım ve yazı denemelerim için Pages, aldığım ufak notlar için Evernote en sık kullandığım uygulamalar. Kitap okumayı ve araştırmayı çok sevdiğimden hangilerini okuyacağımı belirlemekte ve hangi kitapları okuduğumu listelemeye başladığımdan özellikle bu sene en sık kullandığım uygulamalardan biri de Goodreads.
Hem web’de hem de mobilde en sık kullandığım uygulamalar; Prototip çalışmaları için Mockingbot, sosyal medya ve infografik araştırmaları için Pinterest, sosyal medya içeriklerini hazırlamak için Canva, çektiğim fotoğrafların düzenlemesi için Lightroom, müzik dinlemek için Spotify.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Yoğun olarak kafelerde çalışmayı tercih ettim için, kafelerde çalan müziklere ve etraftaki gürültüye bağlı olarak tercih yapıyorum.
Çalışırken dinlediğim müzikler ruh halime göre değişiklik gösteriyor olsa da genellikle pozitif hisler barındıran akustik coverları ve soft jazz dinlemeyi tercih ediyorum. Spotify’da oluşturduğum “Siradan bir gun ” isimli müzik listemi oldukça sık dinliyorum. Ayrıca Spotify’da takip ettiğim müzik listelerinden bazıları; Soul Coffee, A Soft Jazz Backdrop, Have a Great Day!

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Çalışma saatleri ve çalışma yeri zorunluluğunun yaratıcılığı etkilediğini düşünüyorum. 5 senedir devam ettirdiğimiz İK ajansımızda pek çok çalışma tarzı denedik. Ofisimiz İstanbul’da olmasına rağmen; Ankara’dan çalışan arkadaşlarımız da oldu ve uzaktan çalışmaları motivasyonlarını ve çalışma kalitelerini hiç etkilemedi. Halen çalışma arkadaşlarımız istedikleri yerden, istedikleri zaman diliminde çalışabiliyorlar.
Mobil çalışmanın tüm dünyada etkili olduğu bu dönemde işe kaçta geldiğinin, kaçta çıkacağının kontrolünün yapılmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Gerçekleştirilmesi ve yapılması gereken çalışmalar bitirildiği sürece çalışma saatinin belirli olmasına veya belirli bir ofiste çalışılmasının önemli olmadığını düşünüyorum. Pozitif ve enerjimizi düşürmeden, keyifle geçen çalışma ortamlarının tüm şirketlerde olabildiğini görmek istiyorum.
İnternet sektöründe olan biri olarak; yeni teknolojileri geliştirebildiğimiz, yenilikçi projeler için yaratıcı düşünebileceğimiz ortamlara ihtiyacımızın karşılandığı, projelerin ve çalışmaların hız kesmeyeceği internet kullanımına sahip olmamızı, güven içerisinde çalışabilmeyi umuyorum.