D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Doğukan Güven Nomak

Front-end Developer @ Protel

Doğukan Güven Nomak

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Kendimi 30 saniyede şu şekilde anlatabilirim;
https://www.youtube.com/watch?v=f_BAHdRyh2w
Birisine kendimizi anlatmak için çok fazla zamanımız yok, insanlar çok acımasız ve anında çarpıya basıp gidiyorlar. Bence herkesin bu tarz fragmanları olmalı :)

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Kişisel kullanım olarak MacBook Pro 13” Retina Display kullanıyorum. Ofis kullanımı içinde MacBook Air 13” ve Ek Monitör var. iMovie , Sketch veya Photoshop kullanırken Magic Mouse ’suz yapamıyorum. Telefon olarak iPhone 6s kullanıyorum. GoPro Hero 4 ve onunla uyumlu bir çok ekipmanım var. Tüm donanımlarımı detaylıca tanıttığım bir video hazırlayacağım yakın zamanda bittiğinde buraya ekleyeceğim.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Editör olarak Sublime Text kullanıyorum. Tema olarak Cobalt2 ve font olarak Source Code Pro ‘yu kullanıyorum. Şu anda otel.com ’da React yazdığımız için Chrome eklentisi olarak React Developer Tools süper bir kolaylık sağlıyor. Mac’in default terminalini oh-my-zsh ile kullanıyorum. Gelen tasarımlar genelde Sketch üzerinde çizilmiş oluyor ama Photoshop ve Illustrator kullanmak durumunda kaldığım zamanlarda oluyor. Mac uygulamaları olarak Sip, LittleIpsum ve Moom oldukça faydalı. Montaj programı olarak iMovie kullanıyorum. Final Cut Pro'yu denedim ama çok ağır bir program olduğu için iMovie ‘ye oranla beni fazlasıyla yavaşlatıyor.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Dinlediğim tarzı bilmiyorum ama uzun zamandır bilmeyerek dinlediğim tarzda yapılan Spotify önerilerinden devam ediyorum biraz dandik bir müzik zevkine sahibim sanırım :) Acayip hoşuma giden müzikleri 3 gün boyunca üst üste dinleyip tüketmeyi çok seviyorum ama sonra o müziği tekrar dinlemeye tahammülüm kalmıyor.
https://open.spotify.com/user/dnomak/playlist/5f7VuDho0rtpllNQpOqFwq

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Evde bir odayı stüdyoya çevirip tüm gün sevdiğim işlerle ilgili birşeyler üretmek istiyorum ama birisine yada kendime para kazandırmak için değil gerçekten insanların hayatlarını kolaylaştırabilecek ve onları motive edip üretmelerine yardımcı olacak şeyler yapmak istiyorum umarım bir gün bunu başarabilirim.