D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Ebru Güleç

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi

Ebru Güleç

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhaba. Ben Ebru. Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Size Commodore 64 ile başlayan süpersonik bir hikaye anlatmak isterdim ama maalesef. Benim hikayem ul ve li etiketleri ile başladı. Bende şu sıralar o etiketler arasına hayallerimi yazıyorum. Yazılım serüvenine başlamam meslek lisesinde aldığım web programlama dersi ile oldu aslında. HTML, CSS, Flash, Photoshop derken kendimi bu dünyanın içerisinde buldum. Uğraştıkça da ne kadar mutlu olduğumu farkettim ve ben kesinlikle bu mesleği yapmalıyım deyip bilgisayar mühendisliğinde okumaya başladım.

Maceram üniversitede de kaldığı yerden devam ettim. Sık sık hata yapsam, zaman zaman uzaklaşsam da her geri döndüğümde yazılımı daha çok sevdim. Farklı teknolojiler ile uğraştım fakat kendime back-end ya da front-end demem biraz yanlış olur sanırım. Ancak şu günlerde ağırlıklı olarak Ruby on Rails ile ilgileniyorum. Gelecekte ne olur tam kestiremesem de tutkunu olduğum işi yapıp dünyayı daha güzel bir hale getirmek için kurduğum küçüklü büyüklü hayallerimi gerçekleştirmeye çalışacağım. :)

Yazılımın dışında müziği ve şiiri de çok seviyorum. Şu sıralar piyano çalmayı öğreniyorum. Son olarak da aktif tutmaya çalıştığım bir blogum var.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Bir süredir Lenovo Z45 laptop kullanıyorum. Genel itibari ile memnun olsam da fazla büyük ve ağır olduğu için taşıması biraz sıkıntılı oluyor. Telefon olarak Lenovo Note kullanıyorum. Ve çalışırken yanımdan eksik etmediğim kalem ve kağıdım olmazsa olmazlarımdan.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Tam bir özgür yazılım fanı olduğum için uzun bir süredir Linux Mint Rosa kullanıyorum. Ancak bazen aynı şeyleri kullanmaktan sıkılıp farklı dağıtımlara geçtiğim de oluyor. Browser olarak Chrome’u tercih ediyorum üzerindeki Panda eklentisiyle farklı kaynakları takip edebiliyorum. Editör tercihim ağırlıklı olarak Atom. Fazlasıyla ihtiyaçlarımı karşılıyor. Bazen de Sublime Text kullanıyorum. Yazılım kanallarını takip etmek için Slack favorim. Bunların haricinde yanımda kağıt kalem yoksa telefonumdaki Evernote’u kullanıyorum. Maillerimi kontrol etmek için ise Google Inbox tercihim.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Genelde çalışırken müzik dinlemekten hoşlanmayan biriyim. Ama bazen dışarıdaki sesleri izole etmek için herhangi bir klasik müzik parçasını açıyorum. Piyano ve cello olanlar ilk tercihim. Ara verince ya da sıkılınca hareketli, ritim tutabileceğim ve söyleyebildiğim şarkıları dinlemeyi tercih ediyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Çalışma ortamı olarak çok bir şey istediğim söylenemez aslında havadar ve aydınlık olması yeterli benim için. Kapalı ve basık alanlarda kalmakta zorlanıyorum. Özellikle açık hava da çalışmak en büyük mutluluklarımdan. Kafamı her kaldırdığımda gökyüzünü görmeliyim. Şu an kaldığım evin harika bir balkonu var, yazın balkonda yaşıyor gibi bir şeyim. Çoğu zaman orada çalışıyorum. Hayalimdeki çalışma ortamına kısmen de olsa sahibim sanırım. :)