D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Ebru Kaya

Blogger @ Hayallerimde Ben

Ebru Kaya

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Küçüklüğünden beri gelen ilgisi sonucunda ne öğrendiğini bilmeden öğrendiği HTML ve CSS’ler ile, ortaokul yıllarında sayısız internet sitesi açmış, kapamış ve tekrar tekrar açmış, en nihayetinde kendisini İstanbul Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği’nde bulup, mühendis vasfıyla yeni mezun olmuş fakat henüz kendisini mühendismiş gibi de hissetmeyip değişik şeylerle uğraşan bir kişi düşünün… Merhaba! Ben Ebru :)

Kodlamaya olan bu ilgim, daha çok web development üzerine hobi seviyesinde devam ederken, mezun olduktan sonra profesyonel iş hayatıma başlamadan öncesinde bir yıl ara vermiş (https://youtu.be/p1CHeY8PXB4), şu sıralar kendi proje fikirlerim üzerine uğraşmaktayım. Bir de, asıl girişte bahsetmiş olduğum kişiliğim var. Kendimi daha çok bu kişiymiş gibi hissettiğim.

Hayallerimde Ben… 2013 yılından beri yazdığım kişisel blogum, 2014’ten bu yana da, yazdıklarımın videolu halleriyle bana eşlik eden Youtube kanalım. Seyahat tutkum, hayallerim… bir ölmeden önce yapılacaklar listesi macerası. Ben de tüm bunlar içerisindeki, “ben”im.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Tam bir bilgisayar tutkunu olarak günlük hayatta en çok kullandığım şey bilgisayarım, MacBook Air 13’’ olacaktır sanırım. Telefonum iPhone 5. Çok fazla telefon tutkunu olduğumu söyleyemem, genelde odanın bir köşesinde kaybolmaya mahkum bir şekilde yaşıyor. Videolarımda kullandığım kameralarım Sony RX100 IV, GoPro Hero 4 ve Samsung NX Mini. Videolara dış ses eklemede kullanmak için aldığım yeni bir mikrofonum var, Rode NT-USB. Bir de vazgeçilmez beyaz kulaklığım, Sony MDR-ZX310APW. Tüm bu teknolojik şeylerin yanında, eski usül notlar almayı da çok seviyorum. O yüzden yanı başımda her zaman bir kalem ve not defteri de bulunuyor.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Video düzenlemeleri için kullandığım program iMovie, hem videolar hem tasarımsal öğeler için sıklıkla kullandığım Adobe Photoshop var bir de.

Hayatımın kodlama kısmı içinse, projelerimi genellikle PHP ile yazıyorum. Kullandığım yazı editörü Sublime Text. Projelerin kod evrelerini Bitbucket ile takip ediyor, arkadaşlarımla ortak yürüttüğümüz projelerimizde proje yönetimi için Basecamp’i kullanıyoruz.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Genel olarak dinlediğim bir tarzdan ziyade, o anki ruh halime göre değişkenlik gösteren bir müzik anlayışım var. Fakat müzik kesinlikle var. Beni Spotify’da 7/24 online görebilme ihtimaliniz oldukça yüksek. Profilimde birkaç müzik listem var, ne kadar dinlersem dinleyeyim asla bıkmadığım, her zaman olanlar, eskiler, aylık keşiflerim… bir göz atmak isterseniz çalma listelerini “Ebru Kaya” ismi ile ulaşabileceğiniz profilimde bulabilirsiniz. (ya da https://open.spotify.com/user/11124500194)

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hayalimdeki çalışma ortamı, dışındaki duvarları camdan olan doğa ile iç içe minik bir ev olacaktır sanırım. Hatta bununla ilgili ilham aldığım harika bir video var. https://vimeo.com/70993261 Orada yer alacak bir odayı, muhtemelen video çekme, düzenleme bölümleri için minik bir stüdyo haline getirmişimdir. Çalışma ortamı kavramını home office olarak daha çok sevdiğim için sanırım, cevabım biraz hayalimdeki ev de olmuş olabilir ^

Teşekkürler!