D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Emre Arıcan

Fotoğrafçı @ Mutfak Media

Emre Arıcan

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Emre Arıcan ben, yemek ve ürün fotoğrafçısıyım. İnsanlarla uğraşmaktan biraz sıkılıp, ses etmeyen, ne dersem onu yapan objeleri çekmeye başladım. Şaka bir yana güzel bir ekip ile çekimleri şenlendirip daha iyisine ulaşmak için uğraşıyoruz. En lezzetli yemekleri çekip kilo verdiğimiz bir mesleğim var.
Şu anda yeni kurduğumuz Mutfak Media isimli ajansımızda fotoğrafçılık yapmaktayım. Uzun yıllar reklam sektörünce değişik dallarda görev alıp sonra asıl aşkım olan fotoğrafa geri döndüm, gemileri yakarak ne kadar doğru bir seçim yaptığımı gördüm ve zevkle devam ediyorum. Ayrıca bolca kedisi olan evimizde oğlum ve eşim ile zevkle çalışmaktayım.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Ana yardımcım bir adet Nikon D800 kamera ve lensleri. Bunların yanında bolca Nikon ve değişik markalarda tepe flaşı ve paraflaşlar kullanıyorum. Çekim alanındaki yardımcılarım bunlar. Mesleğimden dolayı ahşap fonlar, kağıtlar ve kartonlar da hep benimle beraber. Still life fotoğrafçılığının bir getirisi olarak bir yandan marangozluk, ahşap boyama, eskitme gibi yan iş dallarına göz kırpıyorum.
Çekim sonrasında ise bana Lenovo Thinkpad bilgisayarım ve IPS ekranıma, vazgeçemediğim Wacom grafik tabletim eşlik ediyor. Bolca harici hard disk ile arşivimi güvende tutmaya çalışıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Ana yazılımlarım Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom . İşletim sistemi olarak Windows kullanıyorum, açıkçası Mac’e soğuk bakıyorum. Nik Color filtreleri çok işime yarıyor. Google ’ın bedava dağıtması ayrı bir güzellik oldu. Onun dışında ek olarak çeşitli Lightroom Preset’leri kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çalışırken sürekli olarak dinlediğim gruplar: Supertramp, The Alan Parsons Project , Pink Floyd . Bunların yanında 70’lerin rock şarkılarını dinleyerek çalışıyorum. Yenilerden zaman zaman The Red Hot ekleniyor.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Daha az kedili… :-) Ferah mekanları seviyorum ama dağınık olduğum için çok geniş bir alana ihtiyacım var, hatta o bile bana çok gitmez. Son zamanlarda notebook olarak Thinkpad P40’a göz koydum, yine Cintiq tarzı bir grafik tablette olabilir. Ama açıkçası çok da gerekli değil hiçbiri. Kendi deneysel çalışmalarım için çekim alanı olarak geniş bir kişisel stüdyo güzel olabilirdi. Açıkçası huzurlu bir ülkede çalışmak benim için yeterli, ve daha az kedi :)

Kullandığı Ekipmanlar

Donanım Yazılım
Nikon D800
Google
Adobe Lightroom