D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Emre Yılmaz

Web Developer @ Workouse.com

Emre Yılmaz

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Emre YILMAZ, 30 yaşında bir yazılım geliştiriciyim. 2006 yılından itibaren anadil olarak PHP kullanıyorum. Ara ara başka dillerle de çalışma deneyimim oldu ancak PHP ile ilişkimiz her daim sürüyor. WTKİzmir’14, WebEnd’16, Webend’17, Webend’18, AnkaraPHP, Devİzmir etkinliklerini organize ettim/ediyorum. Şu anda eşimle birlikte kendi işlerimizi yapmaktayız. Eres Biyoteknoloji olarak Biyoteknoloji ArGe tabanlı bir şirket olmamıza rağmen, Bilim Kutusu adında bir bilim eğitimi seti, Bilimma adında bir popüler bilim haber sitesi ve Workouse adında bir yazılım ekibi olarak farklı alanlarda işler yapıyoruz. Pek dil fanatiği değilimdir. Benim için önemli olan şey problem çözmektir, kullandığım araç bash de olsa, C++ da olsa farketmez, tek kriterim problemin çözüm isterlerine kullandığım aracın uygun olup olmadığıdır. Web uygulaması yapacaksam tüm şartları PHP yerine getirebiliyorsa başka bir teknoloji arayışına girmeyi pek tercih etmem, ancak ekosistem olarak ve/veya teknoloji olarak yapacağım işe başka bir dil daha uygun ise PHP diye diretmem.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Uzun zaman Apple ürünleri kullandıktan sonra, Apple’dan kurtulmuş olmaktan mutluyum. 3 yıldır Debian işletim sistemi kullanıyorum. Yakın zamanda bir Lenovo Yoga serisi laptop’a geçiş yaptım. Harici olarak Samsung UHD750 4K monitör kullanıyorum. Appledan sonra geçiş yaptığım Samsung Galaxy S8’den çok memnunum. Kulakiçi kulaklık olarak Samsung Gear Iconx kullanıyorum, kulaküstü kulaklık olarak da Sony whch700n model bir kulaklığı fiyat-performans oranından dolayı tercih ettim. Akıllı saat olarak ise Samsung Watch kullanıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Editör olarak Vim, ide olarak JetBrains ürünleri, müzik için Spotify, film için Netflix, terminalde Tmux, tarayıcı olarak Firefox, anlık mesajlaşma için Slack, mail istemcisi olarak ThunderBird, okumak için Medium ve Feedly, yazmak için ise Medium ve WriteFreely kullanıyorum. Pencere yöneticisi olarak ise I3 ile geçinip gidiyoruz. Terminal seven bir insanım bu yüzden herhangi birşeyin iş görür bir konsol arayüzü varsa masaüstü uygulaması kullanmayı pek tercih etmiyorum. Git’i tamamen konsol üzerinden kullanmayı tercih edip arayüz kullananları anlayamadığım vardır. Kullandığım bir aracın tüm özelliklerini öğrenmek gibi bir takıntım olması belki de buna sebep, arayüzde uygulamaya çok hakim olamayacağımı düşünüyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Yemen Blues ve Le Trio Joubran’ın Majâz albümünü çalışırken dinlediğimde performansımı arttırıyor. Diğer zamanlarda Hayatı Tesbih Yapmışım’dan, A Little Less Conversation’a oradan Die Zauberflöte (The Magic Flute)’e kadar geniş bir yelpazede bir müzik zevkim var. Benim için keyif almayı bilmediğinizde her müzik gürültü, bildiğinizde ise her gürültü güzel bir müziktir.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Gerekli motivasyonu yakalayabileceğimi bilsem her hafta farklı bir şehirde çalışmak isterdim. Ancak çabuk dağılan bir insan olduğum için bu soruyu şöyle cevaplayacağım; Değer verdiğim insan(lar)la birlikte basit bir masa ve bir laptop çok iyi işler yapmak ve fazla keyif alabilmek için yeterli oluyor. Haricen ekstra donanımlar, rahat koltuklar, atarileri olan ofisler çok ilgimi çekmiyor.