D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Emre Yılmaz

Web Developer @ Onedio.com

Emre Yılmaz

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Emre YILMAZ, 27 yaşında bir yazılım geliştiriciyim. Yaklaşık 10 yıl kadar PHP ile uygulama geliştirdikten sonra NodeJS uygulama geliştirici olarak Onedio.com’da çalışmaya başladım. WTKİzmir’14, WebEnd’16, AnkaraPHP, Devİzmir etkinliklerini organize ettim/ediyorum. Doğukan Güven Nomak’ı camianın gözü, Uğur Özyılmazel’i sesi olarak görüyorum. Elimden geldiğince tamamen câmianın gelişmesi adına etkinlikler organize eden kişisi olarak faaliyet göstermeye çalışıyorum. Onedio öncesinde 2 yıl kadar BulutYazılım’de, 2 yıl kadar da Atölye15’de PHP-Symfony uygulama geliştirici olarak görev yaptım. Hala PHP’yi savunmama rağmen NodeJS’den paramı kazanıyorum. Ben de böyle bir delikanlıyım işte. Şaka bir yana pek dil fanatiği değilimdir. Benim için önemli olan şey problem çözmektir, kullandığım araç bash de olsa, C++ da olsa farketmez, tek kriterim problemin çözüm isterlerine kullandığım aracın uygun olup olmadığıdır. Web uygulaması yapacaksam tüm şartları PHP yerine getirebiliyorsa başka bir teknoloji arayışına girmeyi pek tercih etmem, ancak real-time bir uygulama yapacaksam PHP ile savaşmak aptallığına da girişmemeyi tercih ederim.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Uzun zamandır Macbook Pro Mid2012 cihazımı kullanıyorum. İş bilgisayarımı ayırmayı düşündüm ancak pek olmadı. İşletim sistemi olarak Apple’ın yamukları sonunda OSX’den vazgeçip Ubuntu 16.04 kullanıyorum. Masaüstüm Mate. Telefon olarak iPhone 6s kullanıyorum, mümkün olsa ona da bir Linux işletim sistemi kurarım. Hala araştırıyorum. Kulaklık olarak standart Apple Earpod kullanıyorum. Onun dışında herhangi bir akıllı saat, akıllı bileklik, akıllı gözlük, monitör vs kullanmıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Editör olarak Vim, ide olarak JetBrains ürünleri, müzik için Spotify, film için Netflix, terminalde Tmux, tarayıcı olarak Chrome, anlık mesajlaşma için Slack, mail istemcisi olarak ThunderBird, okumak için Medium ve Feedly, yazmak için ise Medium ve Forestry.io kullanıyorum. Terminal seven bir insanım bu yüzden herhangi birşeyin iş görür bir konsol arayüzü varsa masaüstü uygulaması kullanmayı pek tercih etmiyorum. Git’i tamamen konsol üzerinden kullanmayı tercih edip arayüz kullananları anlayamadığım vardır. Kullandığım bir aracın tüm özelliklerini öğrenmek gibi bir takıntım olması belki de buna sebep, arayüzde uygulamaya çok hakim olamayacağımı düşünüyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Favori iki listemi de İsmail Baskın sayesinde buldum. Yemen Blues ve Le Trio Joubran’ın Majâz albümünü çalışırken dinlediğimde performansımı arttırıyor. Diğer zamanlarda Hayatı Tesbih Yapmışım’dan, A Little Less Conversation’a oradan Die Zauberflöte (The Magic Flute)’e kadar geniş bir yelpazede bir müzik zevkim var. Benim için keyif almayı bilmediğinizde her müzik gürültü, bildiğinizde ise her gürültü güzel bir müziktir.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Gerekli motivasyonu yakalayabileceğimi bilsem her hafta farklı bir şehirde çalışmak isterdim. Ancak çabuk dağılan bir insan olduğum için bu soruyu şöyle cevaplayacağım; Değer verdiğim insan(lar)la birlikte basit bir masa ve bir laptop çok iyi işler yapmak ve fazla keyif alabilmek için yeterli oluyor. Haricen ekstra donanımlar, rahat koltuklar, atarileri olan ofisler çok ilgimi çekmiyor.