D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Ender Ahmet Yurt

Full Stack Developer @ Phonoclick

Ender Ahmet Yurt

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Phonoclick şirketinde sigortaci123.com projesinde çalışıyorum. Bu projede Full Stack Developer olarak görev alıyorum. Daha önceden de çeşitli şirketlerde web teknolojileri ile işler yaptım. Daha çok Ruby ve Ruby on Rails ile profesyonel anlamda projeler geliştiriyorum. FMV Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Maltepe Üniversitesi Bilgisayar Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansı'ndan mezunum. Öyle özel bir hobim yok. Boş vakitlerimde spor yapmayı (koşmak, fitness), açık kaynak projelere destek vermeyi seviyorum. Bunun yanında özel olarak boş vakitlerimde farklı teknolojilerde hobi projeleri yapmak hoşuma gidiyor.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Çok fazla kağıt kalem kullanmıyorum ama hiç kullanmıyorum da diyemem. Donanım olarak bir Macbook Pro ‘m var. Bunun yanında ofiste ve evde 2. bir ekran kullanıyorum. Mouse ve klavyeyi de evde ve ofisteysem harici olarak kullanıyorum. Telefon ve tablet hemen hemen herkesin kullandığı standart cihazlar kullanıyorum. Mobiliteye önem verdiğim için ev ve iş bilgisayarım ayrı değil. Sağ sola giderken onu da yanımda gezdirmeyi ve vakit buldukça açıp, birşeyler kurcalamayı seviyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Her ne kadar kullandığım işletim sistemi tam olarak açık kaynak olmasa da geliştirme yaparken kullandığım yazılımların açık kaynak olmasına dikkat ediyorum. Bu konuda özellikle kod yazarken daha çok Sublime Text 3, iTerm ve Gitx benim araçlarım oluyor. Bunun yanında AirMail, Slack, Evernote, Spotify çokça kullandığım araçlar olarak diyebilirim.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Aslında çalışırken çok fazla müzik dinlemiyorum. Eğer yapacağım işi biliyorsam ve iş olarak sadece kod yazacaksam daha çok metal / rock müzikler dinliyorum. Ama bazen ortamdan sıyrılmak ve odaklanmak adına da bu tip müzikleri dinliyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

İşten eve, evden işe rahat gidebildiğim bir coğrafyada çalışmak isterdim. Ortam olarak ise open-office dedikleri kavram güzel ama farklı projelerde çalışan insanlar olduğu zaman çok fazla gürültü oluyor. O yüzden belki daha izole bir ortamda (küçük bir ofis gibi) çalışmak isterdim. Donanım olarak belki daha iyi bir 2. ekran beni daha mutlu edebilirdi bugünlerde :)

Ek olarak Doğukan Güven Nomak'ın düzenlediği Geliştirici ve Tasarımcı Sohbetleri röportajını da izleyebilirsiniz;