D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Erman Taylan

Product Manager @ Webrazzi

Erman Taylan

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Beşiktaş/İstanbul’da doğdum-büyüdüm. 30 yaşıma yaklaşırken 8 senedir internet sektöründeyim. Profesyonel iş hayatına yazılım geliştirici olarak başladım ve testten front-end’e kadar farklı disiplinlerde çalıştım. Belirtmeden geçemeyeceğim; Türkiye’ye çok sayıda kaliteli yazılımcı kazandıran ‘Tart (Startup Kitchen) Okulu’ mezunlarındanım.

Sonrasında ürün yönetimine geçtim. Bir de arada girişimcilik maceram var. Yaklaşık 5 yıldır sektörün kalbi Webrazzi’de, Webrazzi.com ve Webrazzi’nin diğer tüm projeleri için çalışıyorum. ’Aslen’ Bilgisayar Mühendisliği’ mezunuyum.

İnternet girişimleri ve trendlerle yakından ilgiliyim. Yeni nesil iş modelleri, kullanıcı deneyimi, içerik ve yazılım üzerine konuşmak, okumak ve yazmak beni çok mutlu ediyor. Hatta kısa bir süre önce haftalık olarak yazılım ve ürün geliştirme dünyasına dair konuları ele aldığım bir e-posta bülteni hazırlamaya başladım, herkesi beklerim: https://www.getrevue.co/profile/etaylan

Özetle kendimi; internet girişimleri, yazılım ve içerik konularıyla ilgili, dijital dünyayı çok seven bir ürün yöneticisi olarak tarif edebilirim.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

13 inç MacBook Air ve iPhone 6’ım var. Ofiste çift monitör yapıyorum, ofis dışındaysa ikinci ekran olmamasına uzunca bir süredir alıştım. Teknolojik cihazlara büyük bir ilgim olduğunu söylememem. Belki bir de iPhone’da daha geniş açılarla fotoğraf çekmek için kullandığım olloclip ve markasını bilmediğim kablosuz hoparlörümü sayabilirim.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Şu sıralar FTP bağlantılarımda Transmit, metin editörüne ihtiyacım olduğunda Sublime Text, DB bağlantıları için Sequel Pro, wireframe aracı olarak Balsamiq, yazı yazarken iA Writer ve iş yönetimi için de dapulse’u tercih ediyorum. (Aslında tam bir Jira’cıyım ancak ofiste yoğun çabalarıma rağmen kısa bir süre önce dapulse’a geçtik) :) Bunlar dışında yine Mac için Droplr, Flux, hazeOver ve Gestimer’ı severek kullanıyorum.

Google’ın tüm bulut servislerini (Drive, Mail…) hiçbir şeye değişmem! Hatta uzunca bir süredir OpenOffice haricinde bilgisayarıma herhangi bir yazılım (Dropbox veya Office gibi) da kurmadım. Her daim Google Chrome’da kişisel hesabım, Firefox’ta da Webrazzi hesabım açık oluyor. Aktif olarak kullandığım bir diğer uygulama da Skype.

Mobilde ise iletişim için Slack, podcast dinlemek için Overcast, okumalar için Medium, haber takibi için Nuzzel, ulaşım için Trafi, mekan keşki için Foursquare, task yönetimi için de Clear kullanıyorum. Twitter, Instagram ve Snapchat en çok vakit geçirdiğim uygulamalardan. (Instagram ve bilimum platformdaki Snapchat klonlarıyla aram hiç iyi değil!) :)

Her ne kadar yazılım olmasalar da GitHub, Hacker News, AngelList, TechCrunch ve Product Hunt her gün defalarca ziyaret ettiğim platformlar. Hazır yeri gelmişken, benim için teknolojik haber takibinde RSS’in yerini Twitter alalı çok oldu.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Müzik zevkim = Karnaval/Zeplin! :) Genelde karnaval radyolarını dinliyorum, bazen sözlü müzikler fazla geliyor ve JAZZRADIO’ya geçiyorum, ama illa bir ses oluyor. Duruma göre arka planda bir podcast ya da konferans videosu da açık olabiliyor.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Ofiste olmadığım zamanlarda, fotoğraflarda da görebileceğiniz üzere, herhangi bir kafe ya da evde kanepe üzerinde rahatlıkla ve keyifle çalışabiliyorum. Ofis dışı çalışma periyotları için kahve (duruma göre başka içecekler) hariç pek bir şeye ihtiyacım yok. :)

Ve ofis hayatı… Kısa bir dönem uzaktan çalışmayı denesem de hayalimdeki çalışma ortamı herkesin geldiği, özgür ve rahat bir ofis. Olmazsa olmazlarım ise sessiz, yazın soğuk kışın sıcak bir ortam ve 2. monitör. :) Bunlar zaten var, başka ne istersin derseniz de şirket içinde düzenli şekilde ‘mesleksel genel kültür aktarım toplantıları’ diyebilirim.

Herkese sevgiler.