D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Faruk Temur

Software Engineer @ Metglobal

Faruk Temur

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhaba! Ben Faruk.

Liseyi bitirdikten sonra iş hayatına Eminönü-Süleymaniye'de bir eczanede dış müşteri ilişkileri sorumlusu olarak - şaka şaka bildiğin çırak olarak başladım. Bir buçuk sene bu mesleği yaptım. (Meraklısına, 4 aydan sonra doktor reçetelerini okuyabiliyor ve ilaç raflarındaki söylenen ilacı ezbere çat diye verebiliyorsun :) ) Eczanedeki çalışma dönemimi bana çok şey kattığı için (Kapalı Çarşı kültürü, Mahmutpaşa esnaflığı) önemsiyorum. Bunu daha sonra belki uzun uzadıya anlatırım.

Burada çalıştığım süreçte bir yandan geleceğime yön vermek istiyor ve ilgi duyduğum şeyleri kendim için nasıl fırsata dönüştüreceğimi planlıyordum. Yazılım ve/veya sistem yöneticiliği üzerine çalışmak istiyordum. Epeydir bu konularla ilgileniyordum ve uğraşmaktan keyif alıyordum. Türkiye'deki en iyi hosting firmalarından birinde çalışmaya başladım. Hosting yönetimi ve müşterilerin hostinglerinde karşılaştıkları yazılım problemleri ile ilgilenmeye başladım. Daha sonra yazılım alanında kendimi geliştirmeye başladım. Şirketin ihtiyaçları doğrultusunda bash script ve PHP ile uygulamalar geliştirdim. Ticari olarak uygulamalarım kullanılmaya başladığında bu işten daha çok keyif almaya başladım. Daha sonra çeşitli şirketlerde yazılım geliştirme üzerine çalışmalarıma devam ettim.

Geldiğim noktada teknoloji üzerine 10 yılı aşkın deneyimim ile büyük ölçekli, yüksek performanslı dağıtık yazılım sistemlerinin altyapı tasarımı, geliştirme, yayına alma ve monitoring süreçleri üzerine çalışıyorum. Düzgün kurgulanmış, sürdürülebilir ve ölçeklendirilebilir mimarilere önem veriyorum. Türk internet sektörünün bilindik firmalarında yazılım geliştirme uzmanı, yazılım takım lideri olarak görev aldım. Şu anda Metglobal bünyesinde "Yazılım Mühendisi" olarak görevimi sürdürüyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Evde iMac 27”, dükkanda Macbook Air 13”, 24" monitör ile beraber kullanıyorum. Telefon olarak Apple iPhone 5 kullanıyorum. Kitap okumak için iPad'i tercih etmiyorum. Kitapların arasında kaybolmayı ve kitap yaprağı kokusunu seven birisiyim. Bunlar haricinde kullandığım teknolojik bir cihaz bulunmuyor.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

macOS üzerinde, IDE olarak JetBrains ürünlerini kullanıyorum. Terminalde iTerm2 kullanıyorum. Dikkat dağınıklığı, hareketsizlik ve şişmanlığın önüne geçmek için Rest kullanıyorum. Dizi ve film için Netflix. Anlık mesajlaşmada Whatsapp, Slack, Skype. Tarayıcı olarak Chrome'u Tab Suspender ile kullanıyorum. Git repolarını terminal üzerinden yönetsemde arada SourceTree kullanıyorum. Takip ettiğim blog ve siteleri feedly üzerinden takip ediyorum. E-posta için Google Inbox kullanıyorum. Kişisel ve işlerimle ilgili tüm dokümanlar için Google Drive'ı kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Genel olarak müzik dinleyen birisi değilim. Dinlerken başım ağrıyor ve konsantre sorunu yaşıyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Bende herkes gibi bir çok farklı çalışma ortamında bulundum. Hepsinin kendine göre artısı ve eksisi var elbette. Remote çalışmayı önemsiyorum. Metglobal'de remote çalışmayı desteklediği için de pek bir sıkıntı çekmiyorum açıkcası. Eğer ofis ortamında çalışacaksam ofisin büyük ve yüksek tavan olması kendimi rahat hissetmem için önemli. Dışarda çalışıyorsam, yeşillik ve deniz manzaralı yerleri tercih ediyorum.