D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Fatih Acet

Front-end Engineer @ Gitlab

Fatih Acet

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhaba! Ben Fatih Acet. 1988 İstanbul doğumluyum. 2009'da Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Programlama bölümünden mezun olduktan sonra sektöre hızlı bir giriş yaptım ve 7 yıldan beri sektördeyim. An itibarıyla GitLab'de Frontend Engineer olarak çalışıyorum. Daha öncesinde Koding, n11.com, Tart ve Kartaca geçmişim oldu. Bir web geliştiricisi olarak olayın daha çok Frontend kısmında kalmayı tercih ediyorum. Çünkü yaptığım şeyin insanlar tarafından direk kullanılmasından büyük keyif alıyorum. Güzel bir UI yaptığım zaman insanların "aa burası çok düzel olmuş" demesi, bütün motivasyonumdur diyebilirim.

8 ay önce GitLab'e geçiş yaptım ve İstanbul'daki evimden uzaktan çalışıyorum. Koding'de çalıştığım 3.5 yılın da 3 yılını uzaktan çalışarak gecirdim. Yani 4 yıla yakın uzaktan çalışma tecrübem var ve bu deneyimi insanlara aktarmak için http://uzaktancalismak.com'u oluşturdum. Uzaktan çalışmayı çok seviyorum ve bizim sektör uzaktan çalışma modeline en elverişli sektör olduğu için insanların buna daha sıcak bakmasını ve denemesini istiyorum.

Son zamanlarda YouTube'da aktif olmaya ve kaliteli Türkçe içerik oluşturmaya özen gösteriyorum. Bunun için VueJS eğitim serisini çektim. Şimdiye kadar 11 video yayınladım ve 4 video daha ekleyip seriyi bitirmeyi planlıyorum. Bunun dışında tecrübelerimi paylaştığım bir soru cevap canlı yayını yaptım. GitLab'de çalıştığım projenin bir kısmını canlı yayında geliştirdim. VueJS serisinin hemen ardından geniş kapsamlı bir JavaScript eğitim serisi yayınlamayı planlıyorum.

Çalışmadığım zamanlarda, eşimle ve ailemle beraber vakit geçirmeyi tercih ediyorum. Güzel kahve içmeyi seviyorum ve şu sıralar çok üzerine düşemesem de değişik Latte Art'lar yapmaya ve öğrenmeye çalışıyorum. Hafta içi keşfettiğim yeni müzikleri hafta sonu Numark Mixtrack kullanarak ufak bir set oluşturmaya çalışmaktan keyif alıyorum. Bu aralar bebek heyecanımız var. Ağustos gibi kısmetse ailemiz 3 kişi olacak. Dolayısıyla bu aralar Google Search geçmişim biraz değişiklik göstermeye başladı. Önceden sadece karşılaştığımız hataları ararken şimdilerde "best baby strollers" falan arıyorum. Güzel ve heyecanlı bir süreç.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Çalışma bilgisayarı olarak 15-inch MacBook Pro, monitör olarak 34-inch LG curved 34UC97, klavye ve mouse olarak Apple Keyboard ve Trackpad, kulaklık olarak Bose QC15, harici ses sistemi olarak Harman Kardon Aura kullanıyorum. Telefon olarak iPhone 5S ve akıllı saat olarak Apple Watch, tablet olarak eski bir iPad kullanıyorum.

Ayrıca uzaktan çalıştığım için evimin bir odasını çalışma odası olarak kullanıyorum. Her ne kadar klasik yöntem olan kağıt-kalem ile not almayı sevsem de odamda 90x120 bir beyaz tahta ve Domyos Soft Walk 8 ve IKEA'dan aldığım bir masa ile yaptığım bir treadmill desk'im var. Toplantıları genelde treadmill desk üzerinde yapıyorum. Bu sayede bir saatlik toplantı veya kod inceleme yaparken 4-5 km kadar yürümüş oluyorum.

Oyun oynamak için PS4'e geçiş yapmadım, hala PS3 ile devam ediyorum. PS3'e ek olarak güzel bir Windows kasa toplamıştım zamanında, hala onu kullanıyorum. FPS tarzı oyunları bilgisayarda diğer tarz oyunları ise PS'da oynuyorum. En güzel headshot, mouse gerektirir derim hep.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Text editor olarak Sublime Text 3 tercih ediyorum. WebStorm IDE'ye hala derin sevgi ve saygı beslesem de yollarımız 4 sene önce ayrıldı. O zamanlar CoffeeScript yazıyordum ve WebStorm'un CoffeeScript desteği çok iyi değildi. Sublime Text’i denedim ve şimdi IDE'lerin hepsi yavaş geliyor. Browser olarak Chrome, terminal olarak iTerm2, Git GUI olarak Tower 2 tercih ediyorum. Mail uygulaması olarak Google Inbox'a geçtim, tavsiye ederim. Şifrelerim icin 1Password kullanıyorum. Alfred’i aktif olarak kullanıyorum. Uzaktan çalıştığım icin ekran paylaşımına çok ihtiyaç duyuyorum ve bunun için appear.in kullanıyoruz. Şirkette 100 kisiden fazla insanın aynı anda toplantı yapabilmesi için Google Hangouts benzeri bir araç olan Zoom’u kullanıyoruz. Teknik videolar kaydetmek ve düzenlemek icin Screenflow kullanıyorum. Kişisel videolarımı düzenlemek için iMovie tercih ediyorum. Numark Mixtrack Pro 2 ile beraber Traktor 2 kullanıyorum.
Bartender, Duet Display, Flux, Divvy, Dropshare, Gemini 2 ve TripMode kullandığım ve olmazsa olmaz diğer Mac OS uygulamalarıdır.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Genelde elektronik müzik dinliyorum. EDM en sevdiğim müzik türü. Kill the Noise, Knife Party, Skrillex, Feed Me, Zomboy aklıma gelen ilk isimler. Daft Punk'i çok severim. Random Access Memories uzun yolda araba kullanırken dinlemekten en keyif aldığım albüm. Tron albümünü hala açıp açıp dinlerim. Ayrıca Deep House da dinlemeyi seviyorum. Ağırlıkla bu tarz dinliyorum diyebilirim ama genel olarak müzik yelpazem baya geniştir. Orhan Gencebay'dan Iron Maiden ve Tupac'a kadar hemen hemen her türlü müziği dinlerim.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Uzaktan çalıştığım için istediğim her yerde çalışma lüksüm var. Bu avantajımı şimdiye kadar çok efektif kullandığımı söyleyemeyeceğim. Mesela çalıştığım oda, yola ve binalara bakmaktansa daha güzel manzaralı, daha yeşil bir yere bakabilirdi veya daha az kalabalık bir şehirde olabilirdi. Şu an çalıştığım odama manzara eklediğimizde sanırım hayalimdeki ortam oluşuyor. İlerleyen zamanlarda, mesela 40 yaş gibi, kendi kahve dükkanımı açmak istiyorum. Kendimi orada çalışıyorken hayal ettigim zamanlar da oluyor.