D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Fatih Güner

Ajans Başkanı @ Bilhassa / Basit Fikirler

Fatih Güner

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Genel olarak danışmanlık yapan bir dijital reklamcıyım. Bir ajansım var ve bir de fikir fabrikası kurdum yeni. Basit fikirleri MVP olarak hayata geçiren, sonrasında ise test ederek geleceği görmeye çalışan bir üretim yeri burası. Ajansımda bundan 9 ay önce 10’a yakın müşteri vardı, şimdi ise sadece 2 müşterim var. Onun dışında danışmanlık verdiğim yerler var. Hayatımı 5 ay önce İstanbul’dan Bodrum’a taşıdım, zamanımın değerli olduğunun farkında vardıktan sonra mümkün olduğu kadar kendi fikirlerime döndüm ve 2016’nın başında girdiğim üretim disiplinine 2017’de daha fazla zaman ayırmaya çalışacağım. Üniversiteden devamsızlık sebebiyle atıldığımı artık bilmeyen yoktur zaten, Görsel İletişim Tasarımı bölümünde okudum, 1999’dan 2010’a kadar aktif tasarım yaptım. Sonrasında ise sosyalmedya.co platformunu kurdum. 2014’ün ortasında sosyalmedya.co Webrazzi’ye satıldı, o senenin sonunda 7 Haziran seçimleri için CHP ile çalışmaya başladım. 8 Haziran günü ise ajans kurmuştum. Viskileri, özellikle tek malt viskileri çok severim; evimde diri tutmak için uğraştığım bir seleksiyonum da var. Puro ve kahve de severim, her ne kadar 3-4 kahveye kadar çıksam da, puroyu haftada 1’den fazla içmemeye çalışıyorum. Kitap okuyorum, ayda 5-6 kitap okuyabiliyorum. Aylık dergileri takip etmeyi, özellikle de dünyanın politik iklimini okumayı çok seviyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

2 Macbook kullanıyorum; biri Macbook Pro Retina 13, diğeri ise Macbook Pro. Her ikisinde de AOC monitör kullanıyorum ekstra. Birini developing işleri için, diğerini ise tasarım ve diğer tüm işler için kullanıyorum. iPhone 6S Plus, iPad Air 2, bunlar yan teknolojilerim. Facebook’dan canlı yayınlar yapıyorum, bu yayınlar için Mevo kullanıyorum, mikrofon olarak Shure MV5. Kulaklığım Parrot Zik 2, Bluetooth hoparlörüm ise Jawbone Big Jambox. Elektronik cihazları çok seviyorum, ancak sanırım 2 senedir sadece ihtiyaç duyduğum şeyleri alıyorum, ki öncesinde birçok şeyi alıyordum. Mesela geçenlerde Macbook’lardan birinin SATA kablosu bozuldu, Macbook Retina da ne zamandır almak istiyordum, aldım. Bozulan Macbook tamirden gelince de Sahibinden’de sattım onu. Eskiden olsa tamirden geldikten sonra satmayabilirdim de :) Ancak yaptığım işi değiştirebilecek kadar önemli bir icat olursa, onu da edinmeye çalışıyorum. Mesela Snapchat Spectacles. 1.5 ay peşinden koştum, nihayetinde eBay’den buldum ve satın aldım, Türkiye’ye getirtmek bile 1 haftayı aldı ama değdi :)

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Chrome, Slack, Spotify, Evernote, Excel, bunlar en sık kullandıklarım. Mail için Spark, kodlama için Sublime, font yönetimi için Suitcase, Photoshop ve Illustrator, zaman yönetimi için Todoist Premium. Mobil uygulama olarak en sık kullandıklarım; Blinkist, Overcast, Google Drive, Medium, 9Gag. Bunların dışında ise birçok uygulama kullanıyorum elbette, ancak en sık yüzüne baktıklarım bunlar.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Elektronik müzikler genellikle. Ortalama hızlarda olması, sözlü olması fark etmiyor. Zaten önümde bir yapılacak iş listesi varsa tamamen işe odaklanıyorum bir süre sonra. 2012’nin Ekim’inde sigarayı bıraktığımdan beridir işe ara verme zorunluluğu da hissetmiyorum. Bazen 4-5 saat oturduğum oluyor hiç kalkmadan, ama iş bitiyor. Müzik benim için “filler”, yani doldurucu. Kulağımda birşeyler olması hoşuma gidiyor. Ayrıca kaliteli müzikler dinlemek de çok hoşuma gidiyor. Mesela bir şarkıyı beğenirsem 100 defa peşpeşe dinleyebilirim ancak bir şarkıyı beğenmezsem de tüm Spotify listesini dinlemeyi bırakabilirim :)

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Sabahları herkesin aynı saatte geldiği, ancak işini bitirenin istediği saatte çıktığı, disiplinli ve sosyal yetenekleri yüksek olan insanların çalıştığı, herkesin farklı özelliklere ve bakış açılarına sahip olduğu, birbirine eğitim ve iş paylaşımının yüksek olduğu, herkesin rahatlıkla fikrini söyleyebildiği, Slack’in aktif kullanıldığı, mutlaka kitaplığı olan ve haftalık/aylık basılı yayınları takip eden bir çalışma ortamı. Kendi yerimde de birkaç defa yapmaya çalıştığım, belli bir süre başarılı olduğum ancak istediğim kadar uzun süreli devam ettiremediğim bir sistem diyebiliriz (bu da özeleştiri olsun).