D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Fatih Kadir Akın

Lead Front-end Developer @ Protel

Fatih Kadir Akın

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Ben Fatih Kadir Akın, insanlar genellikle “fka” olarak bilirler. 27 yaşındayım, evliyim. Protel’de arayüz geliştirme ekibindeyim. Genellikle yeme-içme sektörü üzerine teknolojiler üretiyoruz. Daha önce Hepsiburada'da, webBox’ta, Koding’te ve Markafoni’de arayüz geliştirici olarak çalıştım. Ondan önce ise back-end geliştiricisi idim. Bu sıra Rails ile uygulamalar geliştiriyorum. Bunun haricinde stickker.net adında küçük bir girişimim var. İş dışında ise etimoloji en sevdiğim hobim; programlama dillerine olan ilgim kadar insanların dillerinin yaşam sürecine de özel bir ilgim var.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Uzun süre Macbook Air 11” kullandım. Fakat bu sıra Macbook Pro 13” kullanıyorum. Daha büyük cihaz tercih etmiyorum. Eğer büyük monitör gerekiyorsa onu harici olarak bağlıyorum. Asus marka monitörüm var, her zaman olmasa da özellikle arayüz işlerinde harici bir monitör her zaman işe yarıyor. US Layout Magic Keyboard kullanıyorum, Türkçe klavye yazılımcı için işkence gibi (en sık kullandığımız “/” karakteri için Shift + 7 hiç ergonomik değil mesela). Yanında da Magic Trackpad .

Cep telefonum LG G3 fakat kendisinden bu ara pek memnun olduğumu söyleyemem. “Donanım” olarak sayarsak büyük not defteri ve keçeli kalemler daha rahat not tutmamı sağlıyor. Notlarımı genellikle şema çizerek tutuyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

En çok kullandığım yazılım Chrome :) Hiçbir zaman ağır bir editör fanatiği olmadım fakat Vim bence gelmiş geçmiş en “zekice” düşünülmüş yazılımlardan birisi. Kullanmak da oldukça zevkli. Çok uzun süre kullandım, fakat bir süredir VS Code’u deniyorum ve başarılı buluyorum. Atom Editör ilk çıktığında çok fazla kullanıyordum ve hatta oldukça popüler Atom eklentilerim de mevcut, tabii hiçbiriyle şu an ilgilenemiyorum. iTerm, Paw, Alfred, Sketch, Pixelmator ve 1Password sıkça kullandığım diğer uygulamalar.

Mobil ortamda en çok kullandığım uygulama, sanırım, Inbox. Google Inbox “mail” olayını temelden kullanıcı odaklı hale getirmiş çok başarılı bir uygulama. Arada kafamı dağıtmak için mobil oyunlar oynuyorum, bu sıra en beğendiğim oyunlardan biri Euclidea . Bir çember ve bir doğru ile başladığınız geometri yolculuğunuza teoremleri ispatlayarak devam ediyorsunuz, oldukça kafa açıcı bir oyun :)

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çalışırken kendi yaptığım bir playlist dinliyorum. Her yerden müzik mevcut. Leman Sam’dan Feiruz’a, Metallica’dan Selda Bağcan ’a çok geniş yelpazede bir müzik listesi :) Daha az odaklı çalışıyorsam sözlü müzikler dinleyebiliyorum fakat odaklanmamı artırmam gereken bir durumla boğuşurken daha enstrumental müzikler tercih ediyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Mevcut çalışma ortamım zaten hayallerimle çok çelişmiyor. “Takım” konusuna önem veren ve yüzyüze iletişimin önemli olduğuna inanan biri olarak uzaktan çalışmanın ekip olarak çalışmaya nazaran daha fazla dezavantajı olduğuna inanıyorum. Yani, çalışma ortamı her zaman insanların iletişimine açık olmalı. Yazılımları insanlar, diğer insanlar için yaparlar. Olayın merkezinde bu kadar “insan” varken iletişime önem verilmemesi tamamen çelişki.

Bunun haricinde kurabileceğim “ütopik” hayaller olabilir, (mesela VR gözlüklerle geliştirme yapmak gibi). Fakat bunlar çok fazla beklentiler. Hayallerimi “ortam”larla doldurmak yerine fikirlerle doldurmayı tercih ederim, ortamlar geçici, fikirler kalıcıdır.

Ek olarak Doğukan Güven Nomak'ın düzenlediği Geliştirici ve Tasarımcı Sohbetleri röportajını da izleyebilirsiniz;