D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Fatih Soysal

Software Developer @ Pensoft

Fatih Soysal

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhaba. Ben Fatih. Bursa’da yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. Toplamda 10 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Pensoft bünyesinde software developer olarak görev yapıyorum. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken turkticaret.net firmasının Bursa ofisinde tam zamanlı olarak çalışmam ile başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Eskisi kadar yoğun olmasa da freelance işlerle halen ilgilenmeye çalışıyorum fırsat buldukça. Henüz bir lise öğrencisiyken yazılım dersimize giren bir hocam benim için, “Yazılımcılar normal olmazlar. Senden çok iyi yazılımcı olur” demişti. Şu anda bu işi yapmamın önemli nedenlerinden biri de belki bu telkindir. Son 1 yıl öncesine kadar Linux platformunda PHP ile projeler geliştirmeme rağmen son dönemde iş dolayısıyla Windows teknolojilerine geçiş yapmak zorunda kaldım. Fakat iyi ki geçmişim diyorum kendi kendime. Arada böyle kendi kendime konuşurum ben içimden. Deli sanmasınlar diye. Boş zamanlarımda altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyorum, blog yazıyorum ve fotograf çekiyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

İyi bir Windows ve Ubuntu kullanıcısıyım. Yukarıda belirttiğim gibi son dönemde aktif işim dolayısıyla Windows üzerinde daha fazla zaman geçiriyorum. Canon 650D bir fotograf makinam var. Logitech ekipmanlarının kalitesinden yıllardır memnun olduğum için genellikle Logitech gamer ekipmanlarını kullanıyorum. Belki bunda iyi bir oyun takipçisi olmamın da etkisi vardır ne dersiniz? :) Bir Android sevdalısı olarak Asus Zenfone 6 kullanıyorum. Yazılım geliştirme için kullandığım ayrı ekipmanlarım var. Philips 240V5QDAB/00 23.8" bunlardan birisi.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Kendi projelerimde ve ufak işlerimde genellikle Sublime Text yada Atom kullanıyorum. Şirket bünyesinde geliştirdiğimiz projeler için Visual Studio IDE altyapısını kullanıyorum. Versiyon kontrolü için aktif olarak Bitbucket ve Github kullanıyorum. İş takibi için şirket bünyesinde kendimizin geliştirmiş olduğu bir yazılımı kullanıyoruz. Veritabanı yönetimlerim için vazgeçilmezim, en büyük yardımcım Navicat. Çok sık olmasa da mobil projeler için Apache Cordova – PhoneGap ve Android Studio kullanıyorum. Haberleşme için Skype, testlerim için Mozilla Developer Edition, JSON Lite ve Postman kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Genellikle soft müzikler dinlemeye çalışıyorum. Fakat bu durum biraz ruh halime ve iş akışına göre değişiklik gösterebiliyor. Belki size çok ilginç gelebilir ama çözemediğim yazılımsal problemlerde odaklanabilmem için oluşturduğum bir çalma listem mevcut. Burada hemen hemen her türden müzik var. Ruh halime göre bazen standardın dışına çıkıp hareketli ve güncel müzikleri de dinleyebiliyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Herkesin çalışma ortamlarına imrenerek baktığı yerlerde çalışanların da çok mutsuz olduklarını gördüm, yaşadım. Evet çalışma ortamı gayet tabi önemli, fakat ben bundan daha önemli kriterlerin olduğunu düşünenlerdenim. Bunlardan bazılarını sizin için sıralamak isterim, çalışanın kendini değerli hissetmesi, vefa, maddi yada manevi anlamda mutluluk, iç huzur, güven gibi. O yüzden ben hep herkesin mutlu olarak çalıştığı ve çalışmaktan zevk aldığı bir çalışma ortamı düşledim.