D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Fulya Gürsel

UI Designer & Developer @ 32bit Bilgisayar Hizmetleri

Fulya Gürsel

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhaba, ben Fulya. 1987 İstanbul doğumluyum. 9 yıla yakın bir zamandır sektör içindeyim. Meslek lisesi bilgisayar bölümüyle başlayan maceram sonrasında üniversitede bilgisayar teknolojileri ve programlama ile devam etti. Çok ufak ekipli firmadan, ajansa, start-up firmadan, orta ölçekli teknoloji firmasına kadar her türlü şirkette tecrübem oldu. Şu an 32bit Bilgisayar Hizmetleri firmasında UI Designer & Developer olarak çalışıyorum. 3,5 sene öncesine kadar sadece işin front-end kısmındaydım. Son 3,5 senedir UI tasarım da yapıyorum.

İş dışında sektörle alakalı etkinlik olunca pek sık olmasa da katılmaya çalışıyorum. Boş zamanlarımda bol bol kitap okuyup, müzik dinliyorum. İyi bir yabancı dizi izleyicisiyim. Eşimle izleyecek dizi bulamayınca artan zamanlarda film izliyoruz. Ayrıca puzzle, takı tasarımı vb. şeyler yapmayı seviyorum. El becerisi gerektiren şeyleri keşfetmeyi seviyorum. Evlendikten sonra yemek yapmayı çok sevdim. Eğer canım sıkılırsa evde tatlı tarifleri denemeyi seviyorum :)

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Evde MacBook Pro 15-inch retina kullanıyorum. Magic mouse da var fakat ona çok alışamadım. Eğer Macbook ile rahat bir şekilde oturup çalışıyorsam Magic Mouse’a ihtiyaç duymuyorum. Ofiste iMac 21.5 inch ve bir adet Dell dizüstü makinam var. Telefon olarak iPhone 6s kullanıyorum. iPhone benim vazgeçilmezim. Kulaklık olarak eşimin aldığı pembe renkli Sony MDR-100ABN Bluetooth Kulaklık kullanıyorum. İlerde paraya kıyıp Bang & Olufsen marka kulaklık almayı düşünüyorum :) Çok kullanamasam da Canon 650D fotograf makinam var. Kitap okumayı çok sevdiğim için Kindle Paperwhite e-kitap okuyucum var. Bu zamana kadar içime sinerek aldığım en iyi elektronik cihaz diyebilirim.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Geliştirme ortamında editör olarak Sublime Text veya Brackets kullanıyorum. Java projelerinde IDE olarak Eclipse kullanıyoruz. Tasarımları Adobe Photoshop üzerinde yapıyorum. Nadiren Adobe Illustator kullandığım da oluyor. Tarayıcı olarak Chrome bana hantal gelmeye başladığı için yakın zamanda Opera'ya geçtim. Dosyalarımı Google Drive ve Dropbox üzerinde saklıyorum. Medium üzerinde yayınlanmış güzel içerikleri denk geldikçe okumaya çalışıyorum. Kindle için dosya dönüştürücü olarak Calibre programını kullanıyorum. Anlık mesajlama için Whatsapp, müzik dinlemek için de Spotify kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çalışırken müzik dinlemek benim vazgeçilmezlerimden biri. Çay veya kahve alıp, kulaklığımı takıp, izole bir şekilde çalışmayı seviyorum. Dinlemekten büyük keyif aldığım müzik türleri Indie, Elektronik, New Wave ve 80’lerin müzikleri fakat ruh halime göre çok farklı türlerde müzik dinlediğim de oluyor. Bu bir filmin soundtrack albümü de oluyor, TSM listesi veya 90’lı yıllarda popüler olmuş güzel bir pop albümü de olabiliyor. Spotify'da hazırladığım listeler var. Kullanıcı profilime buradan ulaşabilirsiniz :)

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hayalimdeki çalışma ortamı; sade döşenmiş, insanların çok iç içe olmadığı, yorulunca koltuk veya armut tarzı koltuklara kendini atıp dinlenebileceğim, bunalınca balkon veya terasa çıkıp mola verebileceğim rahat bir çalışma ortamı. Bunların yanında büyük bir monitör, iyi bir cihaz ve gün içinde de güzel kahveler içebildiğim bir yer olursa tadından yenmez :)