D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Gürkan Oluç

Software Developer @ Deliveroo

Gürkan Oluç

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Yazılım geliştiriciyim, son 2 yıldır Londra’da yaşıyorum ve son 6 aydır Deliveroo’da çalışıyorum. Kısaca özetlersek şu anda insanların yemeklerini daha kolay arayabilmesi ile uğraşmaktayım. Daha öncesinde Hailo’da A noktasından B noktasına taksi ile gitmeyi kolaylaştırmak için çalışıyordum. Günlük olarak Ruby ve Ruby on Rails kullanıyorum, bunun dışında kendi projelerimde Go tercih ediyorum. İş dışında amatör olarak davul çalmaya çalışıyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Ben genellikle tek bilgisayar kullanmayı seviyorum. Dolayısı ile iş bilgisayarım tek bilgisayarım oluyor. Şu anda 15” Macbook Pro Retina Display kullanıyorum. Ofiste Thunderbolt ile destekleyince güzel oluyor. Evde henüz monitörü koyacak yer yok, evlerin ufaklığından dolayı :) Telefon olarak yaklaşık herhalde son 6 yıldır iPhone kullanıyorum. Problem çözmeye çalışırken çokça kağıt - kalemden de yararlanıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Terminal olarak zsh ile birlikte iTerm 2, editör tarafında önceleri Intellij kullanırdım ancak son 3 senedir Sublime/Atom şeklinde ilerliyor. Geliştirme yapmak için bunlar yeterli oluyor genellikle. Ek olarak, Slack ve Spotify her gün kullandıklarım arasında. Telefonda CityMapper’ı çokça kullanıyorum, adres bulmak konusunda inanılmaz başarısız olduğumdan çok yardımı oluyor. Aktif olduğu şehirlerde kesinle kullanmanızı öneririm. Safari Books Online’ın Queue uygulamasını sıkça kullanıyorum metroda falan kitap okumak için, çok pratik oluyor.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çok değişken, o günkü moduma göre değişiyor. Bazı günler komple sözsüz, klarnet ağırlıklı daha arabesk şeyler iyi geliyor, bazen yine enstrümantal rock parçalar iyi geliyor. Genelde bir şeyler keşfediyorum, sonrasında onu kusana kadar dinleyip, sıkılıyorum. Sonra Türkçe alternatif rock falan dinliyorum bir süre, sonra tekrar bir keşfetme dönemi oluyor. Bu döngü böyle devam ediyor.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Çalışma ortamının sessiz olmasını istiyorum genelde, sessiz olamayacaksa bile kulaklık ile kendimi izole edebileceğim kadar sessiz olmasını istiyorum :) Bazı zamanlarda ofis dışında daha verimli çalışıyorum. Ancak ben open office çalışma olayının tüm gün yapıldığında çok verimli ve keyifli olduğunu düşünmüyorum. Dışarı çıkip 2-3 saat farklı bir ortamda, focus olarak çalışmak güzel ama tüm gün bir cafede oturmak da ilginç oluyor. Freelance çalışırken, çok kez sabah 9’dan akşam adamlar kapatana kadar Starbucks’da oturmuşluğum var. Açıkçası 3. kahveden sonra pek keyifli olmuyordu.