D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Hüseyin Mert

Girişimci @ IdeaField, Bulut Yazılım A.Ş., Yurdum Yazılım

Hüseyin Mert

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Ailem, beni ben yapan her şey. Çalışmayı çok seviyorum. Ürün geliştirmek, model denemek benim en büyük meşguliyetim. Gençken (12-20 yaş) kod yazmanın çok önemli olduğunu düşünüyordum. İleriki yaşlarda (20-30 yaş) farklı yaklaşımların tadına bakarak ufkumu genişletmeye çalıştım. +30 yaşında ise model ve ürünün en önemli şeyler olduğunu anladım. (Başıma bir şey gelmeyecekse) MVP veya PoC’yi yapabilen vasat bir mimariyi tercih ediyorum. %100 code coverage olan bir projeninizin başarılı olacağını düşünmek hayalcilik. Programlama dili faşistliğini ve teknoloji övücülüğünü şiddetle reddediyorum. Teknikten uzaklaştığımı hissediyorum :)

Hollanda merkezli IdeaField kuluçka merkezimizde CTO’yum. Buradaki yatırımlarımızın teknik taraftaki sorumluluğu benim üzerimde.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Bütün hayatım 4 senedir MacBook Air 11” inc 1.7 GHz Intel Core i7 ve 2 sendir de Google’ın hediyesi Nexus 5X arasında geçiyor. Minimal yaşamanın zihnimi çok ferahlattığını düşünüyorum.
Çok fazla renkli kalemim oluyor. Bunlarla not almayı, karalamayı ve çizmeyi çok seviyorum.

Önceden postitlerim vardı ağaç yaprakları gibi mevsimlere dayanamadığından onları bıraktım. 10 yıl önce tuttuğum ajandalarımı kendi küçük geçmişimden dersler çıkartmak için
Flash bellekler öldü benim için. microSD kartlar ve bir usb 3.0 reader kullanıyorum. Cebimde 1-2 TB’lık bellek vardır. Tabii ki bütün verilerim bulut üzerinde ;)

Raspberry Pi ailesinin hepsi elimde var. Bunlar üzerinde küçük prototipler yapıyorum. Hobiden öte “acaba bu kullanışlı olur mu?” için uğraşıyorum. ESP ve MiniMCU’larla oynuyorum bu aralar.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Jetbrains’in her ürününü kullanıyorum. PhpStorm, IntelliJ IDEA Ultimate, WebStorm, Vim ve Sublime Text elimin altında sürekli. Terminal ekranı en çok olan gördüğüm şey.

İletişim Slack kullanıyoruz, ayrıca şirket olarak G Suite’i aktif olarak kullanıyoruz. Github ve Bitbucket ise VCS olarak kullanıyoruz.

Biz Google Cloud Partneriyiz ancak bir çok mimariyle birlikte çalışmaya devam ediyoruz. AWS ve Azure’da yürütülmekte olan projelere destek vermekteyiz.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Ferdi, Müslüm, Çelik, Tarkan, Ege, Ludovico Einaudi, Nancy Sinatra, Mabel Matiz, Yann Tiersen, Haluk Levent, Louis Armstrong, Koop, Mustafa Keser, Gian Piero Reverberi, Moby, Bruno Mars, Hadise, Şahrud-Seyduna, Nicos, Santana, İbrahim Tatlıses, Alicia Keys, Evgeny Griko, Cumhur, Rondò Veneziano dinliyorum. Tarzım yok :)

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Dağ eteğinde bol hayvanlı yeşillikler içinde çiftlik. Çiftliğin ortasında camdan bir ofisin içinde kitaplar not defterleri postit ve bol miktarda kalem. Büyük bir elektronik tezgahı, eser miktarda IoT cihazlar. iMac 27 5K’lar ve ipadler. Ekibimiz kadar UPLIFT Desk ‘ten almak istiyorum.

Ek olarak Doğukan Güven Nomak'ın düzenlediği Geliştirici ve Tasarımcı Sohbetleri röportajını da izleyebilirsiniz;