D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

İlker Varol

CTO @ Protel

İlker Varol

Kimsin ve ne yapıyorsun?

İstanbul’da doğmuş, büyümüş burada evlenmiş ve baba olmuş bir bilgisayar mühendisiyim. Sırasıyla liseyi Saint Benoit Fransız Koleji, üniversiteyi Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve son olarak lisansüstü eğitimimi Galatasaray Üniversitesi’nde tamamladım. Üniversite yıllarında C ile başladığım programcılık maceram, Perl, C++, Asp ve Python gibi dillere de bulaşarak bugüne kadar devam etti.

Sektöre IBM ve Kraft Foods gibi önemli firmaların it bölümlerinde staj yaparak girdim, daha sonra bir arkadaşımla risk alarak kurduğumuz bir ‘web ajansı’ ile tamamen web odaklı geliştirmeye, SEO, tasarım ve reklam hizmetleri vermeye başladım. İşte bu noktada tamamen dijitale giriş, salt programcılıktan çıkış yapmış oldum. :) Yüzlerce web sitesi tasarlayıp, kodladıktan sonra mobil cihazların hayatımıza girmesi ile o zamanki tabiriyle ‘wap sitesi’ yapmaya, akabinde ise mobil evrimin tamamlanması ile mobil uygulama geliştirme işlerine Türkiye’de ilk girenlerden biriyim.
Bugün en büyük iki mobil şirketin kurulum ve gelişim aşamalarında bulunmuş biri olarak son 3 yıldır Protel’e geçişimle birlikte ajans ruhu ve kurumsal iş hayatını birleştirip, konuk ağırlama sektörüne ürün geliştiriyoruz. Protel’de CTO olarak görev aldığım bu şüreç içerisinde ‘Protein’ isimli şimdilik resmi bir kimliği olmayan 18 kişilik yeni bir grup kurduk, bu yeni ekip ile birlikte çok yakında tüm dünyada özellikle restoran sektöründe kullanılacağını düşündüğümüz yepyeni ve bulut tabanlı bir ürün geliştiriyoruz.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Şu an aktif olarak kullandığım bir 15-inch MacBook Pro var(2.2 GHz i7, 16 GB Memory, 250 GB SSD).

Telefon olarak iPhone 6s tercih ediyorum. Masamda ayrıca bir Raspberry Pi 3 üzerinde Ubuntu 16.04 çalışıyor, bolca Asus UN serisi mini bilgisayarı şu anda Linux sunucuları olarak kullanıyorum. Kurumsallığın olmazsa olmazı Avaya telefon. Bir adet mikroTik çok amaçlı router, ve CentOS kurulu noname bir desktop kullanıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Öncelikle kullandığım işletim sistemleri macOS Sierra, Ubuntu 16.04 server, CentOS Linux, Windows HyperV.

Geliştirme araçları olarak Atom ve Sublime Text editörlerini kullanıyorum. Bir ara PyCharm ile de çok samimi olduğumu itiraf edeyim, nadir de olsa C ve C++ için Xcode.

Ekranımın bir tanesi iTerm’e adanmıştır, fish eklentisi ile hafif renk kattığım doğrudur. Terminal sevdalısıyız bunu da belirteyim.

Projeleri yönetmek ve takip için Jira, dokümantasyon için Confluence kullanıyor, Jira için ayrıca Bee adlı bir 3-parti bir uygulama kullanıyorum.

Ekip içi iletişim için Slack kullanıyoruz, ayrıca şirket olarak G Suite’in tüm ürünlerini kullanıyor, özellikle konferans için gotomeeting kullanıyoruz.

Kodları GitHub’da , sunucuları DigitalOcean ve AWS’de tutuyoruz.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çalışırken çok fazla müzik dinlemiyorum aslında, genelde işlerimi bitirmişsem chill-out müzikler tercih ederim ancak ruh halime göre de değişik tarzları dinlediğim oluyor. Bu aralar Eypio’ya takmış vaziyetteyim mesela :)

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hayalimdeki çalışma ortamı bir ütopik aslında. 3-4 bin metre yükseklikte sadece helikopter ile ulaşılabilinen bir ‘zirve ofis’ hayal ederim nedense… Sanırım süper ulaşılmaz olmak ve konsantrasyonun da tavan yapacağı bir hayal :)

Biraz gerçekçi olmak gerekirse şu anki ofisimiz ve çalışma ortamım çoğu kişinin hayallerinden dahi ötedir bence o yüzden çok şükür diyelim.

Ek olarak Doğukan Güven Nomak'ın düzenlediği Geliştirici ve Tasarımcı Sohbetleri röportajını da izleyebilirsiniz;