D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

İlter Cengiz

Senior iOS Developer @ Doğuş Teknoloji

İlter Cengiz

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Kendi halinde, sürekli bir şeyler öğrenmeye çalışan, kendince geek, oyun ve teknoloji meraklısı, sürekli bir şeyleri kırıp bozmaktan hoşlanan, yeni teknolojilerden kendini geri çekmeyen bir yazılım geliştiricisiyim. Şu an Doğuş Teknoloji’de iOS developer olarak görev almaktayım. Zubizu projesinde yaklaşık iki yıldır çalışıyorum. Öncesinde webBox’ta, daha öncesinde de Mobilist’te yine iOS developer olarak görev aldım. Ondan da öncesinde bir kaç startup girişimimiz olmuştu fakat tahmin edilebileceği gibi iyi sonuçlanmadı. :)
26 yaşındayım ve evliyim. Hobilerim işim olduğu için sürekli iş hayatıyla iç içe bir hayatımız var, eşim az kahrımı çekmiyor. :) Yazılım en öne gelen hobilerimden olduğu için fırsatım oldukça Apple platformları dışında diğer disiplinlerle de uğraşmaya çalışıyorum. Diğer hobilerim arasında da müzik, oyun oynamak, uzay bilimleri ve fotoğrafçılık var.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Kendi bilgisayarım yok. :) Ofiste mid-2014 15 inç MacBook Pro ve iki tane HP monitor kullanıyorum. Harici olarak önceki model Apple kablosuz klavye ve fare kullanıyorum. Bir de yine eski model Apple kablosuz trackpad’im var. Canım sıkıldıkça fare ile aralarında gidip geliyorum.

Evde ise eşimin 13 inç MacBook Pro’sunu kendisinden vakit kaldıkça kullanıyorum. Kişisel cihazlarım iPad Air 2, iPhone 7 Plus ve Apple Watch. Hemen hemen her zaman yanımdalar. iPhone ve iPad’de çok oyun oynadığımı söyleyemeyeceğim. Oyun için PS4, Nintendo 3DS ve 4. nesil Apple TV kullanıyorum. Çok sevdiğim bir fotoğraf makinem var, Fujifilm X-T10. Şu sıralar 23mm f2 lensimle takılıyorum.

Klasik donanım olarak ise kalem ve defter vaz geçilmezim. Uclu kalem diye tabir ettiğimiz mekanik kalemlerden oluşan bir koleksiyonum var. Fırsat buldukça iPad, kalem, defter üçlemem ile kahve eşliğinde araştırma, mail listelerini dolaşma, fikir üretme etkinlikleri yapıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Xcode ikinci evim olmuş durumda. Tower, Kaleidoscope, Sublime Text, Dash, Paw genel olarak yazılımla uğraşırken kullandığım araçlar. Görsel işlerle uğraşırken Sketch, Pixelmator, Sip ve Zeplin kullanıyorum. iTerm ve oh-my-zsh kullanıyorum. macOS’in Terminal uygulamasını çok sevsem de split-pane gibi iTerm özellikleri çok cezbediyor. Zaman zaman Linux ile uğraşıyorum. Sanal makineler için ise Parallels Desktop kullanıyorum.

Bunun dışında iOS platformu için geliştirilmiş araçların zenginliğinden faydalanıyorum. Reveal, PaintCode, QuartzCode, Knuff bunlardan bazıları. Genel olarak bilgisayar başındayken işlerimi hallettiğim diğer uygulamalar arasında iA writer, Reeder, Spotify, Fantastical var.

Mac ve iPhone/iPad arasında senkronize olarak kullandığım uygulamalardan favorilerim Tweetbot, 1Password, iA writer, Notes ve Safari. iOS tarafında kullandığım ve favorilerim arasında olan uygulamalardan bazıları ise Pythonista, Instapaper, Hyper, Reddit, Medium, Workflow ve WaterMinder. Eğer uzay bilimleri ile uğraşıyorsanız Sky Guide, Solar Walk 2, Star Walk 2, Night Sky 4 ve Moon oldukça eğlenceli uygulamalar.

Apple platformlarıyla sürekli uğraşmamdan dolayı işletim sistemleri ile birlikte gelen uygulamalara oldukça alışığım. Safari, Notes, Reminders, Mail gibi uygulamaları hem macOS hem iOS tarafında aktif olarak kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çok katı bir müzik zevkim var. ‘Her türlü müzik dinlerim’ diyenlerin gerçek bir müzik zevki olduğuna (pek) inanamıyorum. :) Genellikle rock, klasik rock ve alternative, zaman zaman da metal dinlerim. Arada istisnalar yaptığım olur fakat bu istisnalarda da oldukça katıyımdır. :)

Bazen de Spotify’dan ‘Focus’, ‘Working Late’ gibi çalışma odaklı, akustik müzikler de dinlerim. Uzun yıllardır derlediğim bir de playlistim var:
https://open.spotify.com/user/monsieurje/playlist/158I6ip7YC5VIqctGRIEKI

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Manzaralı ve bahçeli bir evde, serin balkonunda, tozsuz, temiz bir masa, bilgisayar ve yanımda kahve. Deniz kenarı ise deniz sesi duyulmalı, ağaçlık bir yerde kuş sesleri duyulmalı. :)

Şu anki çalışma ortamımdan da oldukça memnunum. Fakat ilk fırsatta donanım güncellemesi yapmak isterdim. Yeni MacBook Pro ve Apple’ın da satmaya yeni başladığı LG’nin 5K monitörlerine geçmek elbette güzel olurdu. :)