D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Kemal Şanlı

Designer & Illustrator @ Freelance

Kemal Şanlı

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhabalar ben Kemal Şanlı. Sevdiği işi yapabilen şanslı insanlardan biriyim. Evliyim, 7 aylık bir kızım var. Mühendislik eğitimim ardından üretim müdürü olarak çalışmaya başladım, bir kaç sene sonra ise mühendislik kariyerimi bir kenara bırakarak, freelance illüstratör olarak çalışmaya başladım ve freelance olarak devam etmek istiyorum. Onun verdiği özgürlük ve kafa rahatlığını bırakabileceğimi zannetmiyorum. Çocukluğumdan beri çizime müthiş ilgi duyuyorum, o yüzden yapmak istediğim işi yaptığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Çalışmalarımı Dribbble hesabımdan inceleyebilirsiniz. Yapmaktan hoşlandığım şeyler, yeni kültürler ve yerler inanılmaz ilgimi çeker o yüzden keşfetmeyi çok seviyorum. Çok sıkı bir sinema izleyicisiyimdir, özellikle 90’lar sinemasına ilgi duyuyorum. Bunun yanı sıra yine sıkı bir okuyucumdur. Ayrıca dostlarla bir araya gelip sıkı bir muhabbet gibisi yoktur.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Çalışırken Macbook Pro, Wacom tablet kullanıyorum. Kağıt, kalem ve not defteri ise ölene kadar kullanacağım şeyler. 80’li yıllardan kalma Sheaffer bir dolma kalemim var, her hafta doldururum. Cep telefonu olarak iPhone kullanmayı tercih ediyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

İşimle ilgili çalışırken, Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop Kullanıyorum. Çizim ile ilgili bunların dışında bir yazılım kullanmıyorum. Günlük hayatımda üretkenliğimi artırmak adına olmazsa olmaz programlarım; not almak için Evernote, cloud için Dropbox, müzik dinlemek için Spotify, iş akışı için Trello, ekip içi konuşma için Slack, ilham almak için kullanabileceğim resimleri organize etmek için Pinterest ve gözlerim için F.lux :). Kişisel olarak, genelde mobil platformda Instagram, Goodreads, Amazon Kindle, Pinterest sıkça kullandığım uygulamalar.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

https://open.spotify.com/user/11177981564/playlist/0wSV7fqyoF6Qs2Cgt4lsH3
https://open.spotify.com/user/11177981564/playlist/5UQaxt9FJSMZnk2iCZyI

Bu aralar bu 2 listemi sıklıkla dinliyorum. Lise zamanlarımda Punk, Nu-Metal , Rock gibi daha baş ağrıtıcı müzikler dinliyordum, üniversitede elektronik müziğe geçiş yaptım ama artık müzikleri kategorize etmek istemiyorum. Ne hoşuma giderse onu dinliyorum. Güzel müzik sizi bir şekilde buluyor zaten.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hayalimdeki çalışma ortamı kesinlikle şu; bilgisayarımı, kağıdımı, kalemimi yanıma alarak, o günkü ofisimi keşfetmek. Bu bugün bir kasaba da olabilir, bir metropol de olabilir ya da doğanın tam ortası.. Modern yaşamın bir gereği olarak, artık hepimiz kapalı alanlara kısılıyoruz, daha fazla hareket ederek ve yeni yerler görerek, hem ilham kaynağı bulabileceğimize hem de daha yaratıcı olacağımıza inanıyorum. Kendine vakit ayırmazsan daha fazla üretemez bir hale geliyorsun.

Ek olarak Doğukan Güven Nomak'ın düzenlediği Geliştirici ve Tasarımcı Sohbetleri röportajını da izleyebilirsiniz;