D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Mehmet Buğra Sezer

Project Manager @ Karadeniz Web Site

Mehmet Buğra Sezer

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Selam, ben Mehmet Buğra. Hayatıma İzmir’de devam ediyorum. Şu anda, İzmir’de bulunan bir firmada IT Project Manager alanında çalışan, kurucusu olduğum Karadeniz Web Site firmasında Front-end developer ve back-end developer olarak sektörde çalışıyorum. Aynı zamanda işini seven bir eğitmenim. İlk bilgisayarla tanışmam 2002 yılında babamın sayesinde gerçekleşti. Tabi o zamanlar bilgisayar benim için sadece oyun oynayabildiğim, zaman geçirebildiğim bir teknolojik aletti. Lise hayatımda Bilişim Teknolojileri bölümü okudum. Aslında hiç aklımda yoktu, bilişim sektöründe çalışmak. Lise zamanları hep bilgisayar tamiri, bilişim teknolojileri sınıfı kurma ve düzenleme gibi çalışmalarla geçti. Lise sonda staj yaptığım kuruma yapmış olduğum web sitesi ile sektöre giriş yaptım. Kocaeli’de BÖTE okudum. Okuduğum süre boyunca bölümümüzün Türkiye topluluğu olan BÖTE konseyinde, 1 yıl üniversite temsilciliği, 1 yıl Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve 2 yıl da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundum. Bu süre zarfında, BÖTE Konseyinin etkinliği olan, Ulusal BÖTE Kurultayı’nın 10. sunu ekibimle beraber gerçekleştirdik. Üniversite yaşantım 1. yıldan sonra hep business man olarak geçti. :) 1. yılda bilişim sektörüyle ilgili yaklaşık 6 eğitime katıldım. Üniversite 2.sınıf itibari ile sektöre bir eğitim ve web tasarım firmasında çalışmaya başladım. Yaklaşık 4 yıl boyunca hem eğitim verdim, hem de yüzlerce tasarıma imza attım. Freelance olarak 2 farklı firmaya web tasarımı hizmeti ve web yazılım hizmeti vermekteyim. Çalışmayı seviyorum. Boş zamanım genelde olmuyor. Sürekli çalışan, günde ortalama 4-5 saat uyuyan biriyim. Eğer boş zamanım olursa, sevdiklerimle vakit geçirmeye çalışıyorum. Her zaman devam ettiğim bir proje mutlaka vardır. Yaklaşık 10 aydır üzerinde durduğum ve yakın bir zamanda yayınlayacağım bir projemden diğerlerine göre daha çok ümitliyim. Benim hayata bakışımı şu cümle ile açıklayabilirim: “Sürekli kendini geliştir ve çok çalış.“

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Çalıştığım masamın üzerinde monitör, klavye ve fare dışında, tüm çözünürlükte test edeceğim test laptopum, tabletim ve telefonumun yanı sıra not alabileceğim not defterimin de olmasına dikkat ederim.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Visual Studio, WebMatrix, Notepad++, SQL Server RS 2008, Adobe Serisi (Photoshop, Illustrator) gibi programları kullanıyorum. Tarayıcı olarak olmazsa olmazım Chrome. :) Skype kullanmayı sevmiyorum. Fakat bazen mecbur kaldığımda kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çalışırken dinlediğim tek bir grup var. O da Empyrium. Bir parçası 9 dakika civarı. Bazen logo tasarlarken Ghost - He Is dinliyorum. Bazen de test tabletimden belgesel açıp, belgesel dinlediğimde oluyor.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Çalışma saatlerinin olmadığı, denize yakın herhangi bir yer de taşınabilir konteynırın içinde rahat ve huzurlu çalışmayı hayal ediyorum. Taşınabilir olmasının sebebi sıkıldığımda veya ya şu kodu “Marmaris’te yazayım” dediğimde taşımak için.