D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Nesrin Kalender

Front-end Developer @ Elefant

Nesrin Kalender

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Ben Nesrin. Yakın zamanda Bükreş’e yerleştim. Front-end developer olarak sektörde çalışıyorum. Hikayem meslek lisesi ile başlamıştı. Şu anda Elefant isimli şirkette görev almaktayım. Üniversiteyi uzaktan eğitim ile okudum. Hayatta verdiğim en doğru karardı sanırım. 2 yıllık programcılık için konuşuyorum elbette. Boş zamanlarımda bisiklet sürüyordum. Şu an için kendisinden uzak olduğum ve yerleşme telaşında olduğum için temizlik falan yapıyorum. Artan zamanlarda da teknolojinin gerisinde kalmamaya çalışıyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Bilgisayar olarak Macbook Air kullanıyorum. Şirket ve kendi kişisel bilgisayarım da Macbook Air. Onu taşımak gercekten çok kolay, onu çok seviyorum. Tabi ekstra bir monitör de kullanıyorum. Cep telefonum iPhone. Mükemmel bir sanatsal gözüm yok o sebeple günlük işlerimi kolaylaştıracak uygulamaları (toplu taşıma, haritalar, Tripadvisor, Uber vs) kullanıyorum. Kamerası ile harikalar yaratanları gördüm. Kulaklık olarak Urbanears Plattan kullanıyorum. Dışarıdaki sesleri çok güzel engelliyor. Tabi sokakta yürürken dikkatli olmak lazım.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Editor olarak Atom kullanıyorum. Atom üzerinde herhangi bir tema kurulu değil. Default gelen hali ile kullanıyorum. Javascript task runner olarak genelde ekibe/kararlara uymaya çalışıyorum ama gönlüm Grunt’tan yana hep. Eskiden iTerm severdim. Şu an terminal ve fish shell kullanıyorum. Klasik olacak şekilde Twitter ve Instagram takip ediyorum. Chrome üzerinde Panda eklentisi ile bir çok kaynağı oradan takip edebiliyorum. Codepen front-end geliştiriciler için güzel bir besleyici kaynak. Orayı da elimden geldiği kadar takip etmeye çalışıyorum. Çok fazla okumasam da Medium içeriklerine de bakıyorum. Genelde haftalık mail listelerine olan üyeliklerimden besleniyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Buna tek bir cevabım var; tamamen o günkü duygu ve durumum ile ilgili oluyor. Spotify’da Daily Mix kısmını seviyorum. Bir de kendi listem var, beğendiklerimi oraya ekliyorum. Apple Music denemek istedim ama sevemedim, o yüzden sadece Spotify kullanıyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Aslında çok bir şey istemediğimi düşünüyorum. Hayalimdeki çalışma ortamı kesinlikle fazla gün ışığı alan, havadar bir yer. Geri kalan her şey çözülebiliyor ama gün ışığı olmadığı zaman çok zorlanıyorum. Donanım olarak bir dizüstü bilgisayar ve monitör yeterli oluyor genelde.

Ek olarak Doğukan Güven Nomak'ın düzenlediği Geliştirici ve Tasarımcı Sohbetleri röportajını da izleyebilirsiniz;

Kullandığı Ekipmanlar

Donanım Yazılım
Apple MacBook Air
Medium
Atom
Apple MacOS
iTerm