D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Nurkan Kırkan

Co-Founder @ Rakam

Nurkan Kırkan

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Ufak yaşlardan bu yana (aslında o kadarda yaşlı değilim ama olsun) hep girişim olaylarına meraklı olan bir yapım vardı. Aslında günün sonunda her şey meraktan başlamıyor mu zaten? Özetlersek ‘92 Istanbul doğumluyum. Emirgan dolaylarında büyüdüm, yetiştim. 18 yaşında Galatasaray’da işe başladım. Burada harika 4 sene geçirdim. İnanılmaz hikayelerim var, sanırım kimsenin hayal bile edemeyeceği şeyler yaşadım gördüm. Özellikle bir de Galatasaray taraftarıysanız. Sanırım işin en ilginç kısmı da buydu. Bu dönemde GSYandex projesini yapan ekiptendim Galatasaray’da ve hızlı bir şekilde Yandex’e transferim gerçekleşti. Biraz değişiklik istiyordum, Yandex çok güzel bir deneyim oldu ve hiç pişman olmadım bu kararımdan. Daha sonra ise 2 seneden biraz fazla bir süre Yandex’de çalıştım. Özellikle son 1 senemde Moskova - İstanbul rotasını Emirgan’daki evimden daha çok gidip geldim diyebilirim. Yandex’de Digital Marketing ve User Acquisition ekibinde görev aldım, son 1 sene hayatımın en çok stres yaşadığım ikinci dönemiydi diyebilirim. Evet ilkini şu an yaşıyorum.. (bu kısma geleceğiz) Yandex sonrası futbol geçmişi ve acquistion geçmişi olan bir ekip arkadaşı arayan Tonsser adında bir Danimarka’lı start-up da çalıştım. 9 ayın 6 ayını Kopenhag’da geçirdim, harika bir ortam inanılmaz bir şehir de yaşadım. Kültürel olarak özellikle çok çok güzel insanlar, farklılıklar gördüm. Daha sonra ise temelli olarak Türkiye’ye gelmek zorunda kaldım bazı sebeplerden ötürü. Ama yine olsa yine Danimarka’ya giderdim, hiç bir pişmanlığım bir kez daha yok! :) Bundan sonraki dönem ise hayatımın en stresli dönemine yelken açıyor. Son 6 aydır rakam adında bir girişimimiz var ortağım Burak Emre Kabakçı’yla beraber çalıştığımız. Çok zorlu bir pazar, ama işin güzel yanı da zor olması diye düşünüyorum. Güzel işler yapıyoruz, yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Hayallerimiz var, hedeflerimiz var. Yolumuz uzun umarım bu heyecanımızı hiç bir zaman kaybetmeyiz. Buna ek olarak Türkiye’de hızlandırma programlarından biri olan Hackquarters ile çalışıyorum. Onların Start-Up’larına destek oluyorum özellikle Growth ve BI taraflarında. Günümün 16-17 saati bilgisayar başında çalışarak ama eğlenerek geçiyor. Yaptığım işi çok seviyorum, yapmayı çok seviyorum. Yaptıkça mutlu oluyorum. :)

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Bilgisayar olarak son 5 senemi tamamıyla Macbook Air’de geçirdim. Performans olarak stabil ve rahat olması en büyük artısı. Bilgisayarsız dışarı çıktığım gün haftada 1 ya da maksimum 2 oluyor. Onun dışında hep beraberiz! :) Telefonum iPhone 6. Bundan önce ise çok büyük bir Blackberry fanıydım ama maalesef iPhone 5 sonrası yıldızımız söndü. Bunun dışında müzik hayatımın en önemli parçası olduğu için Harman & Kardon Soho Wireless kulaklığım başıma gelen en güzel şeylerden biri. Evde ise yine müzik serüveni devam ediyor. Pioneer DDJ WEGO 3 ile arada sırada kafayı boşaltmak için müzik yapıyorum. PS4 ise en büyük hobim. Rakip arıyorum Fifa’da varsa kendine güvenen beklerim! :)

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

İletişim benim için çok önemli bu yüzden en çok kullandığım ürün kesinlikle Slack, özellikle bilgisayarımda. Bunun yanında Telegram, Skype, Whatsapp ve Messenger’da var tabi. Benim gibi müzikten oluşan bir adamın Spotify demesine gerek var mı bilmiyorum. Yine Mac’de Dash kullanıyorum, kütüphane gibi düşünebilirsiniz özellikle SQL vs. tarafında takıldığım noktaları öğrenmek için. Journal Tab var ki favorim şu an Ahmet Sülek üstünde çalışıyor, onun bi nevi beta testeriyim diyebilirim. Son 3 ayda hayatımı çok kolaylaştırdı ama daha fazla detay paylaşmasam iyi olur sanırım :) Buna ek olarak Excel vazgeçilmezim. Textwrangler, Github Desktop ise özellikle rakam tarafında bişeyler yaparken işime yarıyor. Bunlara bonus olarak Recordlt, Copyclip, f.lux diyebilirim.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Spotify vazgeçilmezim. 2012 Aralık’tan bu yana premium olarak kullanıyorum. İlk hesabımı Berlin’de açmıştım yani neredeyse 5 seneyi geçmiş birlikteliğimiz. Bütün müzik arşivim de yine Spotify üzerinde. Genelde Indie, Indie Rock dinliyorum diyebilirim. Alt-J favorim, Tame Impala, Arctic Monkeys gibi bilinen grupları da çok severim. Bunun yanında yeni müzik keşfetmeyi çok seviyorum. Bu yüzden Spotify’da çok önemli iki farklı çalma listem var. Mainstream dışında burada az bilinen çok sevdiğim sarkıları tutuyorum diyebilirim.

Hesabıma buradan ulaşabilirsiniz bu arada :)

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hep rahat çalışmak istemiştim hayatım boyunca da bunu yapma imkanını buldum. Yani geliş - gidiş sıkıntısı yaşamadım, hiç bi zaman kıyafetlerime karışılmadı. Kurumsal hayat bana bu yüzden biraz uzak geliyor. Ama hedefimde aslında tamamen herkesin remote olarak çalışabileceği (özellikle rakam için) bir ortam yaratmak var. Emre’de yine benimle aynı kafada bu yüzden genelde ofiste çalışamıyoruz zaten! :) Benim hayalim demişken, Güney Amerika dolaylarından çalışmak tatlı olur bence.