D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Okan Vurdu

Javascript Developer @ Netaş

Okan Vurdu

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhaba, ben Okan. Şu an Javascript Developer olarak NETAŞ’ta çalışıyorum. Her ne kadar yazılım geliştirmeye 8 yaşında başlamamış olsam da, şans eseri bir teknik lisede okumamdan mütevellit bilgisayar bilimlerine olan ilgim her geçen yıl katlanarak arttı. Liseye başladığım sıralarda(2007) Microsoft’un .NET platformu müfredatta kendine yeni yeni yer bulmaya başlamıştı. Tabii ben de bu yadsınamaz yükselişin takipçilerinden biri haline gelmiş ve birkaç yıl etkisinde kalmış olacaktım. 2010 yılında Sakarya Üniversitesi’ne başlamamla birlikte “web için daha fazla şey yapmalıyım!” diyip çeşitli web teknolojileriyle haşır neşir oldum. “The Social Network” filmini her izleyişimin ardından defalarca kez basit Facebook klonları oluşturduğumu da dün gibi hatırlıyorum.

İstemci tarafında geliştirme yapmanın yanı sıra zaman zaman kişisel projelerim için sunucu taraflı geliştirmeler de yapıyorum. Bu geliştirmeler sırasında Ruby on Rails kullanmaktan büyük bir haz duyuyorum. Kullananlar bilirler, Rails insanın eli ayağı gibi bir şeye dönüşüyor zamanla.
İş dışında, amatör olarak müzik ile ilgilenmekteyim. Üniversite yıllarının başından beri gitar çalıyorum. Soundcloud üzerinde naçizane birkaç bestem var. Yakın zamanda mızıka çalmayı öğrenmek gibi bir hedefim var, kısmet.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Bir adet 2013 Late Macbook Pro’m ve 21 inç HP Elite Display monitörüm ile günlük işlerime bakmaktayım. Bir ara Apple Magic Mouse 2 kullanmayı denedim ama en fazla 1 ay dayanabildim bu işkenceye. :) Genel olarak bir Macbook’un yazılım geliştiricinin birçok ihtiyacını karşıladığını düşünmekteyim. Dolayısıyla birlikte kullandığım (kulaklı vb. hariç) pek donanım bulunmamakta.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Listenin en başına Visual Studio Code’u yazarak başlamak istiyorum. Zaman zaman Atom, WebStorm gibi çeşitli alternatifleri denemiş olsam da hiçbiri Code’un verdiği tadı vermiyor bana. İkinci sırada SpectacleApp var. Kendisi oldukça başarılı bir pencere yönetim aracı. Bütün git işlerimi komut satırı üzerinden yapsam da bazen temiz bir biçimde diff görmek için görsel araçlara ihtiyacım oluyor. Bunlar arasında; SourceTree ve GitKraken başı çekiyor. Tarayıcı olarak Google Chrome Canary güncel tercihim. Nedense yeni çıkan özellikleri hemen almak gibi bir hevesim var. Canary üzerinde kullanmaktan keyif aldığım eklentiler ise Colorzilla, Whatfont, The Great Suspender, JSONView, Github Hovercard, OctoLinker. Tabii Postman’i eklememe gerek yok diye düşünüyorum. :) Ekip içi issue takibi için JIRA ve zaman zaman Trello kullanmaktayız. E-posta istemcisi olarak Office for Mac paketi içerisinde gelen Outlook’u kullanmaktayım. Sezar’ın hakkı Sezar’a. :)

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çalışırken müzik dinlemeyi seviyorum. Her ne kadar bazı zamanlar kulaklığı takıp saatlerce Play düğmesine basmadan devam etsem de, alternatif grupları dinlemek hoşuma gidiyor. Müzikle ilgileniyor olmamdan kaynaklı olarak zaman zaman kendimi masa başında davul çalarken ya da ritim atarken bulabiliyorum. Haliyle dışarıdan gören insanların sıklıkla tebessüm ettiği bir huy bu. :)

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Bu soruya spesifik olarak bir cevabım yok aslında. Sadece masamın düzensiz olması benim için en katlanılmaz şey. Her hafta “bahar temizliği” yapar gibi masamı temizlediğim doğrudur. :) Bunun haricinde masamda renkli objelerin olmasını çok seviyorum.