D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Oktay Elipek

Designer @ n11.com

Oktay Elipek

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Kısaca Oktay; fakat bunu kısa bulmayan eski iş arkadaşlarım bana Okti diyor. Kendimi en başından anlatmalıyım gibi hissediyorum, emin olamadım; çocukluğum ve o zamanın sokak maceralarında geçirdiğim çocuksu kazalarımı da es geçiyorum. Başka zaman anlatırım…

Daha önce InnovationBox (IBX) ve Userspots (US)’ta çalıştım. Şimdi n11.com’dayım. İşime dair pek bir şey söyleyemeceğim. İş olarak görmüyorum, bunu küçümsemek için de söylemiyorum. Bir külfet gibi gelmiyor. Mustafa Sandal’ın bir şarkısı vardı: Sevdim mi tam severim. Aynen öyle tam seviyorum. Sanırım bunun temelinde öğrenirken hissettiğim mutluluk yatıyor. Simit ve ayran’ı beraber tüketmiş herkes, ne demek istediğimi kesinlikle anlayacaktır.

Bunların dışında aktif sportif olmaya gayret gösteriyorum; koşmalı sporlar ve bisiklete ilgi duyuyorum. Ayrıca Playstation’da da Fifa oynarım; bu da bir spordur.

Genel olarak böyleyim: standarda yakın, standarttan uzak.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Dükkanda 27” iMac ve 13” Macbook Pro kullanıyorum. iPhone 6 kullanıyorum. Low Battery pop-up’ına önlem olarak yanımda Asus Zen Powerbank bulundururum. Mouse kullanmayı zorda kalmadıkça tercih etmem. Magic Mouse’a karşı katı ön yargılarım vardır. Yaşasın Touchpad!
PS4’ümü sadece oyun maksatlı kullanıyorum. Film, dizi işleri için yetkin cihazım ise Apple TV’dir.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Tasarım: Sketch, Adobe Illustrator, Craft (Sketch Eklentisi), Marvel, Principle, Sip
Mesajlaşma: Slack (arkadaşlarla Beşiktaş analizleri), Telegram, Whatsapp, Messenger, Skype
Müzik: Spotify ve Sylo
Password: PassLocker
Dizi/Film: Netflix ve PuhuTV

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Müzik konusundaki kabul aralığım çok geniştir. Özel ilgi alanım Türk müzikleri ama Batı müziklerinden de haberdarım. Popüler kültürün peşinden sürüklenmektense, küflü şeyleri daha çok severim.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Söyleyemem. Büyüsü kaçar ;)

Ek olarak Doğukan Güven Nomak'ın düzenlediği Geliştirici ve Tasarımcı Sohbetleri röportajını da izleyebilirsiniz;