D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Orçun Kılıç

Product Designer @ Protel

Orçun Kılıç

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Çöp adam çizemeyen, basketbol, techno ve müzik festivalleri için deliren 27 yaşında bir tasarımcıyım. Hikaye çocukluktan başlıyor. Eve ilk bilgisayar ve internetin girmesiyle beraber dönemin web sitelerine bakarak bunların nasıl yapılacağını araştırıp, derin aramalar sonucu sitemynet gibi servislerle tanıştım. Sonrasında bana yetmemeye başladı ve Frontpage / Dreamweaver gibi araçlar keşfettim. Gel zaman git zaman merdiven altı diye tabir edilen hosting işine girmemle beraber bir çok forum sitesi açıp kapattım derken lisenin ilk zamanları bir arkadaşımla beraber okul partileri ve lokal festivallerde DJ'lik yapmaya başladım. Bu serüvene atılınca bizi tanıtan materyallerinin olmayışının eksikliği yaşadık ve o dönemde Photoshop ile tanışarak kendime logo, partiler için afiş, davetiye ve biletler hazırlamaya başladım. Lise bittikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim tasarımı bölümünden mezun oldum, okul hayatım boyunca çeşitli şirket ve startuplarla çalıştıktan sonra son sene 5 kişilik bir ekip ile trend olan mobil oyun yapma işine atıldık. Karaköy Sumahan’da tek oda bir ofis tuttuktan sonra başladık çalışmaya, günün sonunda başarısız olduk fakat ben mobil sektörde kariyerime devam ettim. Girişimcilik ruhumun ve gençliğimin verdiği tatlı gazla 2. startup denemem olan Tapir'i ortağım Burak ile kurduk. Detaylara çok boğulmamak gerektiği için geçiyorum onda da başarısız olduk. Fakat bir arkadaşa bakıp çıkmak isterseniz açığız. Bu süreçte Mobven ve Collective şirketlerinde UI & UX Designer olarak çalıştım. Şimdilerde Protel şirketinde Product Designer olarak Protein ekibinde yer alıyorum. İşlere güçlere Dribbble üzerinden bakabilirsiniz.

Bunlara ek olarak tasarımı tasarımcılar konuşsun dedik ve Tasarım Mutfağını kurduk. Şu sıralar iş dışındaki motivasyonum mutfak ile ilgilenmek. Hikayesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Slack kanalımıza katılmak için formu doldurabilirsiniz.

Kendi müziğimi kendim yapmak istiyorum. Şu an yapmıyorum fakat yapmak adına en azından kafada çalışmara başladım. Bunun için bir kaç minik donanıma ihtiyacım var tamamlayınca harika olacak.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

İş yerinde donanım olarak Dell U2515 monitör, 15' Apple Macbook Pro, Wireless keyboard ve Magic Mouse kullanıyorum. Müzikleri standart iPhone kulaklığı ile dinliyorum.

Evde ise 15' Macbook Pro, Apple Keyboard ve Magic Mouse kullanıyorum. Zaman zaman Alexa dot ile muhabbet edip Phillips Hue'yi açıp kapamasını rica ediyorum. Bunun dışında kafa dağıtmak istediğimde bazen PS4'e takılıyorum ya da ekiple CS:GO oynuyoruz. Sakin bir gün geçirmek istediğim zaman Crosley marka pikapıma güzel bir 45'lik veya LP koyup çalıyorum. Çok nadir de olsa Nikon D80 fotoğraf makinam ile fotoğraf çekiyorum. Günlük yaşantımda iPhone 6 beyaz kullanıyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Design için Sketch, bunları arşivlemek için yeni çıkan Abstract, tasarımları developerlara paslamak için Zeplin, bir kaç vektörel düzenleme için AI, animasyon ve prototip için ise Principle ve AE kullanıyorum. İkonlarımı IconJar altında depoluyorum ve biriyle iletişmek için Slack kullanıyorum. Spotify ve Netflix'i unutmamak gerekiyor.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Çok sıkı bir elektronik müzik severim. Çalışırken bir şeye odaklanmak için ve ya arabada bir yere gidip gelirken arkada Solomun, Nina Kraviz, Len Faki, HVOB, Bob Moses ya da Maceo Plex gibi isimler bana eşlik ediyor. Sayacak çok isim var ama elektronik müzikten bagımsız olarak Ben Howard ve Tom Waits'i unutmamak lazım.

Türkçe olarak güzel indie gurupları takip edip dinliyorum ve albümlerini satın almaya çalışıyorum, bunun yanında çok sıkı bir Redd, Can Bonomo ve Teoman hayranıyım.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Her şey hayal etmekle başladığı için biraz uçma konusunda sakınca görmüyorum :) Düşünün, bir ormandasınız önünüz deniz ve çok modern ve şık bir mimariye sahip evin içerisindesiniz. Evin içerisinde size ilham veren tablolar ve objeler var. Evin önünde de bir küçük bir tekneniz olsun. Ev yüksek tavan, camlar aşağı kadar uzansın. Büyükçe bir ahşap çalışma masasında çalışırken size deniz manzarası ve ağaçlar eşlik ediyor olsun. Evin 1 odasının da stüdyo olduğu ve kendi müziklerinizi yaptığınızı hayal edin. Bahçeniz de 2 köpek yanınızda da sevdiğiniz kadın olursa tadından yenmez.