D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Serdar Doğruyol

Lead Developer @ Protel

Serdar Doğruyol

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Ben Serdar Doğruyol, bazıları dünyayı değiştirecek adam olarak da biliyor :) Konuşmacı, Açık Kaynak Geliştiricisi (<3 Github), Rubyist ve Crystal programlama dili evangelistiyim. Aktif olarak Kemal adında bir Web Çatısı geliştiriyorum. Protel ’de Lead Developer olarak çalışıyorum. Ödeme sistemleri konusunda bulut tabanlı ve yüksek ölçekli projeler geliştiriyorum. Paylaşmayı ve paylaşmanın verdiği mutluluğu seviyorum. Hobilerim arasında diller (programlama, konuşulan), müzik, Japonca, kişisel gelişim ve unuttuğum daha bir çok şey var :)

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Geliştirme ve iş için aktif olarak 2014 15” Macbook Pro kullanıyorum. Magic mouse, magic keyboard ve harici bir monitör olmazsa olmazım. Onun dışında eskisi kadar olmasa da hala Gamer ( World of Warcraft :P) birisiyim. Oyun için eskiden Bitcoin mining için kullandığım gayet kaslı bir PC’yi kullanıyorum;
AMD Phenom FX 8320
16 GB DDR 2133 Ram
2x MSI Radeon 280X Ekran Kartı

Bu arada bu PC’deki işlem gücünü görünce bazen Mac’den soğuduğum doğrudur :) Telefon olarak Android işletim sistemli Lenovo P70 kullanıyorum. 4000 mAH bir bataryaya sahip ve 2 günden fazla şarj etmeden kullanabiliyorum :)

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Aktif olarak Ruby ve Crystal geliştiriyorum. Ruby geliştirmek için RubyMine kullanıyorum ve her Ruby geliştiricisine şiddetle tavsiye ediyorum. Crystal geliştirmek için Sublime Text ve official Sublime Crystal pluginini kullanıyorum. iTerm 2 olmazsa olmazım, oh-my-zsh ile beraber tadından yenmiyor :) Window Tiling olmazsa olmazım bunun için Mac’de Spectacle kullanıyorum. İletişim araçları olarak Telegram, Slack, Gitter kullanıyorum. Ekstra olarak da telefonla bilgisayarı sync etmek için PushBullet kullanıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Müzik yelpazem oldukça geniş. Genellikle ağır sayılabilecek Rock ve Metal tarzı müzikler dinliyorum. 80’ler, 90’lar Old school klasikler vb. de dinlediğimi sıkça görebilirsiniz. Bazen de eksperimental takıldığım olabiliyor Trivium dinlerken bir anda Macarca Rock’a oradan da bir anda Japonca Kawaii Metal e geçebiliyorum. Dediğim gibi aralık oldukça geniş :) İsteyen Spotify ’dan sdogruyol olarak takip edebilir.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hayalimdeki çalışma ortamı kesinlikle toplantıların minimum olduğu bir yer :) Toplantıların gerçekten iş yapmanın baş düşmanı olduğunu düşünüyorum. Fiziksel olarak açık ofis olmayan ve insanların kendi kişisel alanlarına sahip olduğu bir ofis / ev ortamının en verimli olduğunu düşünüyorum. Donanım olarak da kesinlikle bir notebook ve isteğe bağlı harici monitör olmalı.