D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Serhan Balcı

Lead Developer @ Altıncı Cadde

Serhan Balcı

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Çocukluğumdan bu zamana kadar bilgisayar ile iç içe olmuş, uzun yıllar C# ile yazılım geliştirmiş, Turkcell, Doğan Online gibi şirketlerde çalıştıktan sonra Markakod ile kendi şirketini kurmuş, sonra yine kürkçü dükkanına dönüş yapıp Altıncı Cadde şirketinde yazılım takım lideri olarak işe başlamış birisiyim. Altıncı Cadde’nin ikinci yarısında 36 yaşından sonra Ruby on Rails öğrenip open source ortamlara balıklama dalmış birisiyim. Altıncı Cadde‘de offline mağazaların yanı sıra online web sitesinin de sorumluluğunu almam gerekiyor. Şu sıralarda SAP ERP alt yapısına geçmenin derin sıkıntılarını atlatmaya çalışıyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

İşyerinde gözüm gibi baktığım bir Macbook Pro 13” retina bilgisayarımın yanı sıra bir adet HP workstation cihazım, iki adet Dell R720XD Poweredge sunucum ve kabinet içerisinde bir sürü network aracının yanı sıra masam da bir adet Cisco SPA514G ip telefonum yer alıyor.

Evde ise henüz internetim bile bağlanmadığı için kullanamadığım bir iPad’im ve Apple TV’im var. Umarım en kısa zamanda internet alt yapısı gelecek ve bu cihazlarımı da kullanabileceğim.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Çalışma masamda en sevdiğim bölüm burası, yazılım denince Onur Bozkurt gibi bir arkadaşınız varsa her gün yeni bir yazılım deneyebilir ya da satın alabilirsiniz :)

Sıklıkla kullandığım code editing yazılımları arasında RubyMine, Sublime Text 3, Textmate, Visual Studio Code ve Webstorm yer alıyor. Bunların yanı sıra olmazsa olmaz e-posta programlarım arasında Newton, Airmail 2, Polymail, Spark, Nylas N1 var, neden bu kadar çok program diyenler için çok sıkılıyoruz ve sürekli değiştirmek istiyoruz diyebilirim. Macbook’u daha hoş bir ortam haline getirmek için de Bear, Slack, Github Desktop, Basecamp, KeepingYouAwake, Raindrop, Alfred 3. Son olarak vazgeçemediğim tek program 1Password.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Şu sıralar Apple Music‘e sarmış durumdayım, o ne önerirse onu dinliyorum, Türkçe veya yabancı karışık şekilde. Eskiden kalma bir alışkanlık olarak da Manowar, Megadeath ve Metallica’nın da eski şarkılarını hala dinlerim.

Maalesef yoğun bir çalışma temposundan dolayı ofis içerisinde çok fazla müzik dinleyemiyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Eskiden olduğu gibi yan yana çalışmaktan keyif aldığım insanlarla birlikte, sessiz sakin bir deniz kasabasında hızlı bir internetin dışında teknolojinin çok fazla olmadığı, basit beyaz bir masanın ve üzerinde bir adet bilgisayarın olduğu bir çalışma ortamında çalışmayı hayal ediyorum.