D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Yiğit Özkavcı

Software Developer @ Picus Security

Yiğit Özkavcı

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Merhabalar!

Ben Yiğit, Boğaziçi üniversitesi 3. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Şu an Picus Security’de Software Developer olarak çalışıyorum. Yazın full-time, diğer vakitte ise okulumdan dolayı part-time çalışıyorum.

Okula ilk girdiğim dönemde tanıştığım arkadaşlarımla birlikte 2 yıl boyunca 3 startup projesi yaptık. Tüm yazılım bilgimi oradan edindim diyebilirim zira okula geldiğimde biraz Java harici bir programlama bilgim yoktu. Sonrasında Ruby’e duyduğum ilginin de sayesinde Paraşüt’te çalışmaya başladım. Geçtiğimiz ay Paraşüt’ten ayrılıp Picus Security’de çalışmaya başladım, burada ağırlıklı olarak şu an en çok hoşuma giden programlama dili olan Haskell’i kullanıyoruz.
Başlıca hobim her zaman yaptığım işle paralellik gösterse de bunun dışında gezmeyi ve bilgisayar oyunları keşfetmeyi & oynamayı seviyorum :)

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Bilgisayar olarak bana sürekli yapışık duran, olmayınca çıplak gibi hissettiğim bir Macbook Pro’m var. Onun dışında evde bir monitörüm var, nadiren de olsa iki ekranda çalışıyorum. Çalışırken karşılaştığım bazı problemler kod yazmadan önce kurgulama gerektirdiği için kağıt kalemi çantamdan hiç eksik etmiyorum. Cep telefonu olarak ise iPhone SE kullanıyorum. Çoğunlukla dikkat dağınıklığı ve yolda müzik dinleme kaynağı olarak görüyorum kendisini :)

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Çalışırken bütün işlerimi UI ile çalışan programlar yerine konsoldan halletmeyi seviyorum. Git ile bazı çok karmaşık diff’lere gözatmak için ise SourceTree’i tercih ediyorum.
Terminal emülatörü olarak iTerm2 kullanıyordum fakat son birkaç gündür Alacritty’i kullanmaya başladım. Zaten terminaldeki tüm vaktim tmux ile geçiyor, o yüzden emülatörün özelliklerini neredeyse hiç kullanmıyorum diyebilirim.
Shell olarak zsh olmazsa olmazım. İşlerimi gerçekten çok hızlandırıyor.
Editör olarak yaklaşık 2.5 yıldır vim kullanıyorum ve kendisini çok seviyorum. Boş vakitlerimde vim manpage’ini okumaktan da keyif alıyorum ehe.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Genelde smooth jazz ve folk tarzı dinliyorum. Arada bir Nordik grup keşfetmeyi de seviyorum. Günümün tamamında Spotify açık oluyor. Eğer yapmam gereken tam olarak aklımda şekillendiyse kodumu yazmaya Eluveitie, Ensiferum, Amon Amarth gibi gruplarla da başlayabiliyorum. Liseden kalan o folk metalci yanımı hala bırakamadım sanırım, arada bir dürtüyor.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hayalimdeki çalışma ortamı sadece yazılımcıların olduğu açık ofis sanırım. Ofis diyorum çünkü kahve molasında insanlarla sohbet etmeyi seviyorum, yalnız yemek yemeyi de hiç sevmiyorum. İster masada ister koltuk/minder/standing-desk’te çalışabildiğim bir ortam olursa da tadından yenmez.