D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Cansu Akpınar

UI/UX Designer @ Doğan TV Holding

Cansu Akpınar

Kimsin ve ne yapıyorsun?

İstanbul’da yaşayan ama Çanakkale'ye yerleşme hayali olan bir tasarımcıyım. Çocukluğumdan beri resim konusunda hep yetenekliydim. Liseden mezun olduktan sonra Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisinden Web & Grafik Eğitimi aldım. Hakkında yazılan olumsuz yorumları önemsemiyorum bence gerçekten çok iyi bir akademi. Kurstan işle ilgili çok az bilgi edindim onun dışında programları nasıl kullanacağım konusunda çok güzel destek oldular ve 2009’dan beri sektörün içindeyim. İş hayatımla ilgili bilgilerimin hepsini tecrübe ve araştırmalarımla öğrendim. Şimdilik istediğim yerdeyim. Doğan TV Holding’te UI/UX Designer olarak 3 senedir çalışıyorum. Bir yandan web, mobil projeleri bir yandan da bünyemizdeki markaların sosyal medya paylaşım tasarımlarını yapıyorum. Hayatımda sadece çalışmak yok. Mesela eşimle beraber bisiklete binmek en büyük tutkularımdan biri. Tatile gitmek hep planlarımızın içinde. Bir de bol bol çizim yapmak eklendi bunlara. Tatlı bir hayalim vardı. Zamanını bekliyordum ve sonunda bu serüvene başladım. Onu da şuraya iliştireyim ‘KaraPati Design’ belki sevdiğiniz birşeyler olur laflarız.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Evde ve dışarda MacBook Pro 13’’. İş yerimde iMac 27’’ Retina kullanıyorum. Sabah şirkete geldiğimde ‘’ekranımı silmeyin’’ notuma rağmen köpüklü bezle silindiğini görünce sinirleniyorum. Üşenmeden bir de ben temizliyorum miss gibi oluyor. Kulaklığım Urbanears her zaman çantamdadır. Apple tutkunu olmama rağmen son zamanlarda kamera kalitesinin bozulmasından dolayı telefonum iPhone 5S’ten vazgeçip Lenovo VIBE S1’e geçiş yaptım. Android çok başka bir dünya alışmadım ama telefonumu seviyorum. Tablet olarak iPad mini 2 kullanıyorum. Evde aktif olarak 3. nesil Apple TV kullanıyorum ve tabi ki eşime hediye alıp en sevdiğim teknoloji Playstation 4. Gün içinde illustrasyon birşeyler çizeceksem Adobe Illustrator işimi görüyor tabi Wacom Intuos almak planlarımda var.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Tasarım süreçlerimde; Adobe Experience Design, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator. Bu programlardan ayrı olarak tarayıcılar artık flash desteklemediği için şirkette birtakım masthead tasarımları için Adobe Edge Animate, video boyutlarıyla ilgili detaylar için de Adobe Media Encoder kullanıyorum.

macOS Sierra güncellemesinden sonra Mail.app programındaki sorunun çözemediğimden maillere için Outlook ve Gmail’den bakıyorum. Radyonom ve Youtube’dan müzik dinliyorum. Cloud için sayısını bilmediğim Dropbox hesaplarımı ve Google Drive’ı seviyorum. Ama yine de yedeğin yedeği kafasından hiç vazgeçmeden SAMSUNG M3 1TB Portable Taşınabilir Disk her zaman yanımda.

Değişiklikleri seviyor olmam teknoloji sevgime de yansıyor. Telefonumdaki uygulamalar sürekli değişiyor bazen hiç kullanmadığımı fark ettiğim bazen de aynısı ama farklı tasarımlı olanı var mıdır acaba diye düşünüp uygulamaları silip yerine gelebilecek uygulamaları indiriyorum. Vazgeçemediklerim şöyle: Yandex Navi,Medium, Behance, AliExpress, Starbucks, Instagram,
Pinterest, Getir.

İletişim için Slack, Whatsapp. Şirket proje takiplerim için Jira. Notlarım için Google Keep. Fotoğraf düzenleme uygulaması olarak en sevdiğim uygulamalar Snapseed ve Vsco Cam.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Aslında bir tarzım yok. Dinlediğim müzikler ruh halim ve yaptığım işle orantılı oluyor. Son zamanlarda en çok dinlediğim Eski Bando ve The Piano Guys.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Hayalimdeki çalışma ortamı; saatin önemli olmadığı, işini bitirdiğin sürece istediğin yerden çalışabilme özgürlüğünün olduğu, ofislere kapalı kalınmayan, doğayla iç içe olan bir yerde çalışma hayalim var.