D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Said Özcan

Graduate iOS Developer @ Booking.com

Said Özcan

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Selamlar, Ben Said. Şu anda Graduate iOS Developer olarak Booking.com’da çalışıyorum.
İlk defa lise yıllarında yazılıma ve bilgisayar bilimlerine ilgi duymaya başladım diyebilirim. Ufak C ve C++ programları yazma ile başlayan maceram üniversite döneminde kısmi zamanlı olarak web geliştirme yapmamla devam etti. Bir süre PHP ile geliştirme yaptıktan sonra iOS ile tanıştım ve yaklaşık dört senedir genellikle iOS dünyasında geliştirme yapıyorum. Bunun yanı sıra gerek hobi projeleri ile gerekse üniversitede verilen projeler ile Python ile uzun süre haşir neşir oldum.
Erasmus ile başlayan yurt dışında staj yapma/çalışma isteği geçtiğimiz sene üniversiteyi bitirdikten sonra da devam etti ve 2016 sonbaharında Amsterdam’a taşındım. Şu anda Booking.com ana uygulamasının mobil arama deneyiminden sorumlu ekipte yer alıyorum ve Objective-C ile geliştirme yapıyorum.

Bunun haricinde hava durumu elverdiğince bisiklet ile gezmeye ve fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Geri kalan zamanlarda ise genellikle Swift ile uygulamalar geliştiriyor ve makine öğrenmesi alanında okumalar yapıyorum. Bunun yanında aktif olarak açık kaynaklı projelere katkıda bulunmaya, kişisel projelerimi açık kaynaklı geliştirmeye özen gösteriyorum.
Güzel demlenmiş kahveye de ayrı bir sevgim var :)

Hangi donanımları kullanıyorsun?

27-inch Dell monitöre bağlayarak kullandığım bir 15-inch Macbook Pro Retina bilgisayarım var. Kişisel kullanım ve test amaçları için iPhone 6S, Apple Watch ve bir Samsung S7 kullanıyorum.
Genellikle çalışma ortamımda not almak ve fikirlerimi kağıda dökmek amacıyla bir not defteri bulunduruyorum. Bunun yanı sıra uzun süre Kindle Paperwhite ile kitap okumayı denesem de son zamanlarda matbuu kitaplar okumayı tercih ediyorum.

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Genellikle hayatım Xcode, iTerm (+oh-my-zsh) ve Spotify arasında geçiyor diyebilirim. Metin düzenleme ve diğer amaçlar için genellikle vim ve Sublime Text kullanıyorum. Dijital not tutmak için Notes.app; git istemcisi olarak cli ya da Tower uygulamasını kullanıyorum.

Fotoğraf ve diğer dosyalarımı depolamak için Dropbox’u kullanıyorum. Şifre yöneticisi olarak ise 1Password uygulamasını kullanıyorum.

Sürekli olarak gerçek zamanlı hava durumunu gösteren Buienradar uygulamasını kullanıyorum. Özellikle bisiklet ile yola çıkmadan önce kontrol etmek gerçekten hayat kurtarıyor :) Çeşitli aktiviteleri kaydetmek için ise Strava uygulamasını kullanıyorum.

Bunların yanı sıra gün içerisinde gördüğüm ve okumak istediğim yazı ve kaynakları Pocket ile saklıyorum.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Ara ara farklı tarzda müzikler dinlesem de genel olarak folk, country ve indie tarzında müzikler diniyorum diyebilirim. Genellikle müzikleri Discover Weekly listesinden keşfediyorum. Bir de bu listenin geçtiğimiz birkaç yıl boyunca arşivini tuttuğum Discover Archive listemden ara ara besleniyorum. Eğer ufak bir kısmını dinlemek isterseniz aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.
https://open.spotify.com/user/1199967304/playlist/48EDl6p1VSKSn5SLnh6X0B

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Doğa ile iç içe olmanın ve sürekli yeşile maruz kalmanın beni zihinsel olarak yenilediğine inanıyorum. Bu yüzden hayalim doğa ile iç içe veya çok yakın ortamlarda çalışmak sanırım :)
Teşekkürler.